banner2

Savaşta ilk vurduğumuz bir Fransız uçağıydı! MSB'den manidar mesaj...

Afrika ve Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Fransa arasında kıyasıya rekabet yaşanırken Milli Savunma Bakanlığı'ndan manidar bir paylaşım geldi.

Savunma 02.12.2021, 15:41 02.12.2021, 16:38
Abone ol
Savaşta ilk vurduğumuz bir Fransız uçağıydı! MSB'den manidar mesaj...

Türkiye ile Fransa arasında başta Doğu Akdeniz ve Afrika olmak üzere pek çok bölgede askeri-diplomatik rekabet yaşanıyor. 

Ankara'nın Mavi Vatan hakimiyetine karşı Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır'la ittifak kuran, Libya'da ise meşrû Trablus hükümetini zayıflatmak için CIA devşirmesi darbeci Hafter'e destek veren Paris yönetimi, Türk ordusundan '1915' cevabı aldı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) sosyal medya hesabında 'İlk Türk Hava Zaferi' başlığıyla yaptığı paylaşımda, 30 Kasım 1915 tarihinde Türk pilotlarının kısıtlı imkanlara rağmen bir Fransız uçağını başarıyla düşürdüğünü hatırlattı. 

İLK TÜRK HAVA ZAFERİ

"Türk pilotları ilk kez 106 yıl önce bir düşman uçağını düşürdü" alt başlığıyla verilen mesajda şu ifadeler kullanıldı: "Türk havacılığı, 4 yıl süren Birinci Dünya Savaşı boyunca Türk askerinin savaştığı tüm cephelerde görev yapmıştır. Türk havacıları kendisinden sayı ve teknik olarak üstün düşman hava unsurlarına karşı başarılı görevler yapmış, her zaman ve her koşulda kara harekâtını keşif ve bombardıman görevleri ile desteklemiştir."

"30 Kasım 1915 tarihinde Pilot Üsteğmen Mehmet Ali Bey ve Rasıt Teğmen Orhan Bey, yapılan hava muharebesinde bir Fransız uçağını düşürmüşlerdir. Böylece bir savaşta düşman uçağı düşürülerek ilk Türk Hava Zaferi kazanılmıştır."

Fransa 2021 başında 6'sı yeni, 12'si kullanılmış Rafale tipi savaş uçağının satışı için Yunanistan'la anlaşmış, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bu hamleye, "Birkaç kullanılmış uçak vermekle güç dengeleri değişmez" cevabı vermişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!