banner2

SANCAR SİDA sahibini bekliyor: İlk kez Afrika fuarında görücüye çıktı

Silahlı insansız deniz aracı ailesinin nadide üyelerinden SANCAR ilk kez Afrika'daki savunma fuarında sergileniyor.

Savunma 22.09.2022, 17:10
Abone ol
SANCAR SİDA sahibini bekliyor: İlk kez Afrika fuarında görücüye çıktı

Türk savunma sanayisi bünyesinde HAVELSAN ve Yonca-Onuk iş birliğiyle geliştirilen Sancar silahlı insansız deniz aracı (SİDA), ilk kez Güney Afrika'daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı'nda AAD 2022'de görücüye çıktı. Pretorya'daki fuarda sergilenen 12,7 metrelik SANCAR, ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Su üzerinde 74 km/saat hızla ilerleyebilen SANCAR, 750 kilometre menzile ve 40 saat seyir süresine sahip. Milli tanksavar füzeleri UMTAS'la birlikte ASELSAN'ın stabilize silah sistemi STAMP'ı taşıyan SANCAR'ın Türk deniz robotu ailesinin bir üyesi olarak yakında envantere girmesi bekleniyor. 

Fuarda açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, daha önceki fuarlarda insansız bulut altı hava aracı ve insansız kara aracını sergilediklerini ancak silahlı insansız deniz aracı SANCAR'ı Afrika'daki etkinlikte ilk kez görücüye çıkardıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

YIL SONUNA KADAR ENVANTERE GİRER

"Artık bunların sürü zekasıyla ortak müşterek harekât yapacağı hibrit modellere yönelik yazılım yoğun, yapay zeka destekli bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda yakın zamanda da insansız hava ve kara aracı başta olmak üzere ürünlerimiz sahada olacak. Afrika'da deniz araçlarına da ilginin yoğun olduğunu biliyoruz. İnsansız otonom deniz aracının burada da bir pazar bulacağını umut ediyoruz."

"İnsansız sistemlerin envantere girişi konusu netleşmeye başladı. Zaten sahada uzunca bir süredir test yapılıyor ve artık kararlar da verilmeye başlandı. Çok yakın zamanda, yıl sonuna kadar diyebilirim, sahada ilk ürünleri görebileceğiz. Bunlar kullanıldıkça, ihtiyaçlar daha net ortaya çıktıkça hem güncellenecek hem de daha fazla sayıda platformu sahaya verme imkanı bulacağız." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!