Yandex Metrica

SAHA İstanbul, Fransız Airbus'ı geçip Avrupa'nın bir numarası oldu: Bünyesinde 816 firma, 22 üniversite var

SAHA İstanbul, Fransız Airbus'ı geçip Avrupa'nın bir numarası oldu: Bünyesinde 816 firma, 22 üniversite var

Fransa'nın Toulouse kentinde Airbus şirketinin öncülük ettiği sanayi kümelenmesi 'AerospaceValley', Avrupa liderliğini SAHA İstanbul'a kaptırdı.

Savunma

23.01.2024, 19:31

Savunma sanayii, havacılık ve uzay şirketlerini bir araya getiren SAHA İstanbul kümelenmesi, Fransız AerospaceValley'i geçerek Avrupa'da liderliğe yükseldi.

Dev havacılık şirketi Airbus liderliğinde Fransa'nın Toulouse kentinde kurulan 'AerospaceValley' 2022 yılına kadar Avrupa'da bir numaraydı. Ancak bünyesindeki şirket sayısı ve etkileyici performansıyla SAHA İstanbul, 2022 yılının ilk yarısı itibariyle Avrupa'da en üst sıraya oturdu. SAHA İstanbul’un bu konumu uluslararası alanda da tescillendi.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, "Avrupa Kümeler Birliği'nde Airbus'tan sonra ikinci büyük kümeydik, bu ay yönetim kurulumuzda kabul edilen firmalarımızla birlikte SAHA İstanbul Kümemiz, Airbus'ın Toulouse'taki 'AerospaceValley'in de üzerinde bir büyüklüğe ulaştı. Şu anda Avrupa'nın en büyük kümelenmesi olduk" dedi. 

2015 yılında kurulan SAHA İstanbul, 7 yıl içinde 35 kat büyüdü. SAHA İstanbul bünyesinde savunma, havacılık ve uzay Teknolojileri sanayisinde yer alan 816 firma ve 22 üniversite yer alıyor.

Altıncı nesil savaş uçağı maketi ilk kez sergilendi: Delta kanat tasarıma dönüş Altıncı nesil savaş uçağı maketi ilk kez sergilendi: Delta kanat... Haberi Görüntüle

SAVUNMA TÜRKİYE İÇİN VARLIK-YOKLUK MESELESİ 

Dev sanayi kümelenmesinin geldiği konumu anlatan İlhami Keleş şunları söyledi:

"Yerli savunma sanayisi, uluslararası alanda hızla yükseliyor ve SAHA İstanbul olarak bu gelişime büyük katkıda bulunuyoruz. SAHA İstanbul’un, Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi oluşu, Türkiye’yi savunma, havacılık ve uzay teknolojileri alanında daha güçlü bir konuma getirecek. Dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için firmaların yeteneklerini birleştirerek, yeni yetenekler, konsorsiyumlar ve benzeri yapılarla bu sinerjiyi oluşturuyoruz. Rusya-Ukrayna savaşı, ülkelerin öz güçlerinin ve öz savunma yeteneklerinin her şeyin önünde olduğunu gösterdi."

"Türkiye için savunma sanayii, bulunduğu coğrafi koşullar değerlendirildiğinde bir varlık yokluk meselesidir. Yerli savunma sanayimiz, Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Karabağ’da, Ukrayna’da kullanılarak, üzerine makaleler yazılan, dünyanın takip ettiği sistemler şu anda. İnsansız Hava Araçlarımızın başarısı tartışılmaz ama SAHA İstanbul olarak destek verdiğimiz tüm üyelerimiz, dünya standartlarında başarılı projelere imza atıyorlar. Mühimmat teknolojileri, elektronik harp, yazılım teknolojileri ve benzeri endüstriyel yeteneklerin kara araçlarına yansıması, deniz platformları gibi alanlarda da Türkiye savunma sanayi çok hızlı gelişiyor ve çok önemli projeler geliştiriyor."

"SAHA İstanbul’un Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olması Türkiye için konjonktürel rüzgarı arkasına alacak çok önemli bir gelişme. 25-28 Ekim tarihlerinde yapacağımız SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Fuarı'nda sivil firmaların yeteneklerinin dünya vitrinine çıktığını göreceğiz. Hem dünyanın en önemli Savunma sanayi temsilcileri hem de Türkiye’nin başarılı firmaları SAHA EXPO’da buluşacak. Türkiye’nin Avrupa başta olmak üzere dünyada kaydettiği başarılı yükselişi SAHA EXPO’da çok önemli etkinliklerle buluşturacağız."


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading