banner2

S-400'ler F-16 avlamaya hazır! Bataryaya 1000 füze daha geliyor

2024'ten itibaren cephe hattı ve gerisini bombalamak için F-16 savaş uçaklarını kullanmaya başlayacak Ukrayna ordusu, Rus savunma sanayiini hareketlendirdi. Kremlin, Almaz-Antey şirketine S-400 sistemlerinin kullandığı hava savunma füzesi 40N6'dan 1000 adet daha üretilmesi talimatı verdi.

Savunma 17.11.2023, 17:52
Abone ol

Ukrayna ordusunun yeni yılın ilk aylarından itibaren F-16 savaş uçaklarını kullanmaya başlayacak olması Rus savunma ekosistemini hareketlendirdi. S-400 batarya sayısının 56'ya çıkarılmasına karar veren Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sisteminin kullandığı 40N6 füzesinden de 1000 adet yeni sipariş verdi. 

S-400'ün ana mühimmatı durumundaki füzelerden biri olan 40N6 ile Ruslar, Ukrayna savaş uçağı filosu ve seyir füzelerini vurmayı planlıyor. Ukrayna ordusunun Herson bölgesinde Dinyeper nehri doğusuna geçmeyi başarmasıyla birlikte alarm durumuna geçen Rus ordusu bölgeye yeni hava savunma sistemleri getirerek uçuş yasağı uygulayabileceği belirtiliyor. 

Ukrayna ordusu İngiliz Storm Shadow ile bu füzenin Fransız ikizi Scalp'i ateşlemek için Su-24 uçaklarından yararlanıyor. Bu seyir füzeleri, F-16'ların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bu uçaklardan atılacak. F-16'lara karşı önlem kapsamında 1000 yeni hava savunma füzesi siparişi verilen Rus Almaz-Antey şirketi üretime hız verdi. 

S-400 FÜZESİNİN ÖZELLİKLERİ 

Firmanın Rus medyasına verdiği bilgilere göre 40N6 füzesi, uçak ve İHA'lara karşı 380 kilometre menzilde etkili şekilde görev yapabiliyor. S-400'ün 40N6 mühimmatı, düşman balistik füzelerine ise 15 kilometre menzilde önleme yapabiliyor. Minimum önleme mesafesinin 5 kilometre olduğu duyurulurken, füzenin etkili irtifa aralığının 10 ilâ 30 kilometre seviyesi olduğuna dikkat çekiliyor. 

İki kademeli motora sahip S-400 füzesi 40N6, aktif ve yarı aktif yönlendirmeli kombine navigasyon sistemine sahip. Saniyedeki hızı 1190 metreye ulaşan 40N6'nın 1900 kilogram ağırlıkta olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar yarı aktif navigasyonun uçuş sırasında yerdeki radarla entegre çalıştığını, füzenin hedefine yaklaştığı esnadaki son aşamada ise kendi yönlendirme sistemini devreye soktuğu belirtiliyor. 

PUTİN: LEOPARD'LAR GİBİ YAKACAĞIZ

S-400 bataryaları için üretilecek ek 1000 adet füzenin kaç adet Ukrayna F-16'sını düşüreceği şimdilik meçhul. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz haziran ayında Batılı ülkelerin Ukrayna'ya Leopard tanklarını sevk etmesini ve buna F-16 savaş uçaklarının da dahil edileceğine ilişkin iddiaları değerlendirirken şunları söylemişti:

"Ukrayna'nın yakında hiç ekipmanı kalmayacak. Kullandıkları her şey yurtdışından gelecek. Bu şekilde uzun süre savaşamazsınız. NATO tabii ki Ukrayna'daki savaşa dahil oluyor. Askeri teçhizat sevkiyatları geliyor, şimdi uçak sevkiyatı seçeneği düşünülüyor. Ukrayna'da Leopard tankları yanıyor, F-16'lar da Leopardlar gibi yanacak, buna hiç şüphe yok."

Ukrayna ordusunun kullandığı Su-24 ve Mig serisi uçakların çoğu Rus hava savunma sistemleri tarafından vurularak düşürüldü. Buna karşılık Ukrayna ise özellikle Kırım'da çok sayıda S-400 ve S-300 bataryasını başarılı biçimde imha etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!