banner2

Rus savaş uçağının Bayraktar TB2'yi düşürmeye çalıştığı anlar saniye saniye görüntülendi

Karadeniz'de Amerikan MQ-9 SİHA'yı fiziksel müdahaleyle düşüren Rus uçaklarının benzer bir saldırıyı Bayraktar TB2'ye de yaptığı ortaya çıktı. Kırım semalarında bir Rus uçağı, TB2'yi 'jet wash' etkisiyle düşürmeye çalıştı.

Savunma 20.03.2023, 02:36
Abone ol

14 Mart'ta Karadeniz semalarında Amerikan MQ-9 Reaper SİHA'yı Su-27 uçaklarıyla taciz edip düşüren Rus ordusunun sonraki günler benzer bir eylemi Türk SİHA'sına karşı yaptığı ortaya çıktı.

Su-27 tipi bir Rus savaş uçağı, Kırım yarımadası yakınlarında Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2'yi düşürmeye çalıştı. TB2'nin kuyruk kamerasına yansıyan görüntüler ClashReport adlı Telegram kanalında yayınlandı. 

Kayıtlara göre Kırım yakınlarında yaklaşık 20 bin feet (6 kilometre) irtifada seyir halindeki Bayraktar TB2'ye bir adet Rus uçağı hızla yaklaşarak SİHA'nın dengesini bozuyor. 

'Jet wash' etkisiyle havada bir süre dengesini kaybederek türbülans yaşayan Bayraktar TB2, 500 metrelik irtifa kaybından sonra toparlanıp seyrine devam ediyor. 

Kamera kaydının zaman zaman duraksadığı o anlar, bir Rus uçağının Bayraktar TB2 SİHA'ya yönelik ilk fiili saldırısı olarak kayıtlara geçti. 

MÜHİMMAT VE FÜZESİ Mİ YOKTU?

Su-27'nin TB2'yi neden düşürmediği merak konusu oldu. 14 Mart'ta Rus savaş uçağı, ABD'ye ait MQ-9 Reaper'ın üzerine yakıt boşaltmış, SİHA'yı bir süre 'jet wash' etkisine maruz bırakmış, ardından çok yakın mesafeden geçerken temas ettiği MQ-9'un pervanesini kırmıştı. Amerikan SİHA'sının Karadeniz'in derinliklerini boylamasıyla sonuçlanan olay Washington-Moskova hattında büyük krize neden olmuştu. 

Rus uçağının benzer bir saldırıyı Bayraktar TB2'ye de yapabilecekken bunu neden yapmadığı dikkat çekici bulunuyor. Yaygın kanaate göre Su-27 pilotu, havadaki SİHA'nın hangi ülkeye ait olduğunu tam anlamıyla tespit edemedi. Bu yüzden fiziksel müdahaleden kaçındı. 

Su-27 savaş uçağı istese üzerindeki mühimmatla da TB2'yi düşürebilirdi. Ancak o sırada bir hava aracını düşürmek için gereken hava-hava füzesine sahip olmadığı sanılıyor. Savaş uçaklarında aynı zamanda hedefe mermi ateşleyen burun topu da bulunuyor. Rus pilot Bayraktar'a karşı bu silahı da kullanmadı. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!