banner2

ROKETSAN'dan yeni füze müjdesi: 'Sürprizlerimiz bitmedi' diyen Murat İkinci, ÇAKIR ve İHA-230'da son durumu açıkladı

Kamuoyuna açıklanmamış yaklaşık 40 adet proje üzerinde çalışan ROKETSAN, 2023 yılı bitmeden yeni müjdeler açıklamayı hedefliyor. ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, bu konuda önemli mesajlar verdi.

Savunma 21.09.2023, 13:17 21.09.2023, 14:09
Abone ol

İhracat ettiği mühimmat ve füzelerle dünyanın ilk 100 savunma firması arasına giren ROKETSAN, 2023 yılı bitmeden yeni müjdeleri duyurmaya hazırlanıyor. Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde Stratejik İş Ortaklığı Zirvesi'nde konuşan ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, hem devam eden projeler hem de hedeflere ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

ROKETSAN'ın Türkiye'yi özellikle ihracat tarafında savunma ürünleriyle başarıyla temsil ettiğini kaydeden İkinci, bu başarının sürdürülebilir olması için kendileriyle beraber hareket eden ve ROKETSAN ailesinin bir parçası olarak gördükleri iş ortaklarının kurumsal yeteneklerinin, üretim kapasitelerinin, kalitelerinin artırılması ve dünya standartlarına getirilmesinin çok kritik olduğunu belirterek şöyle konuştu:

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci

İLK 50 LİSTESİNE GİRMEK İSTİYORUZ 

"ROKETSAN'ın yurt dışında rekabetini direkt etkileyen kısmı, ailemizin parçası olan iş ortaklarımız oluşturuyor. Bugünkü programımızda iş ortaklarımızın gelişimi için bundan sonraki yol haritasını, stratejilerimizi hep beraber aile içerisinde tartışacağımız bir zirve organize ettik. Bu zirvenin sonunda hem ailemize yeni üyelerin katılmasını sağlayacağız hem de mevcut üyelerimizin kurumsal etkinliklerini ve yetkinliklerini daha üst seviyeye çıkartacak faaliyetleri hep beraber gerçekleştireceğiz." 

ÇAKIR füzesi

"Hedeflerimiz büyük. Dünyanın en büyük 50 savunma firması arasına hızlı şekilde girmek istiyoruz. Bunu sağlamak, küresel rekabette ön plana çıkabilmek için tedarik zinciri ve üretim kapasitesi çok önemli. Bunun da farkındayız. Stratejimizi oluştururken sadece ROKETSAN'ın büyümesi, ROKETSAN'ın kabiliyetlerinin artırılması değil, aynı zamanda bizimle beraber hareket eden ekosistemimizin de topyekün yukarıya çıkartılmasını hedefliyoruz."

TAYFUN füzesi

SÜRPRİZLERİMİZ DAHA BİTMEDİ 

Murat İkinci, yılın geri kalanındaki ürün geliştirme çalışmalarına yönelik soruya, "Ürün geliştirme anlamında daha sürprizlerimiz bitmedi. İnşallah yıl sonu olmadan birçok yeni ürünümüzü de halkımızla öncelikli olarak paylaşacağız" dedi.

ROKETSAN'ın kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen ÇAKIR Seyir Füzesi'ne ilişkin yürüttüğü çalışmalara ilişkin de bilgiler veren İkinci, "ÇAKIR'ın ilk başarılı atışını yaptık. Bu senenin sonuna doğru da tüm kalifikasyonu tamamlanmış ürünümüzün atışını gerçekleştirip önümüzdeki yıl seri üretime başlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

ÇAKIR füzesi test atışı

TALEP EN AZ 10 YIL ARTARAK DEVAM EDECEK

Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze İHA-230'un atışının da bu yıl yapıldığına işaret eden İkinci, hızlı bir şekilde ürünün ihracatını da gerçekleştirdiklerini söyledi. İkinci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Baykar ile yapmış olduğumuz iş birlikteliğinde AKINCI platformumuzdan 230 füzemizin ihracatını gerçekleştirdik. Aslında bu şunu gösteriyor, biz ürünlerimizi yaptıkça, piyasaya çıkarttıkça bunlara olan talep de hızlı şekilde büyüyor."

TRG-230 süpersonik balistik füze test atışı

"Özellikle dünyanın konjonktürel yapısına baktığımızda bu büyümenin en azından önümüzdeki 10 yıl ivmeli devam edeceğini ve çok hızlı şekilde global ligde de hem ROKETSAN'ı hem ekosistemimizi çok daha üst sıralara taşıyacağına eminiz. Yıl başındaki ihracat hedeflerini geçtik, şimdi onları revize edeceğiz. 2025 hedeflerimizi şimdiden tutturacak bir noktaya yaklaştık diye söyleyebilirim."

TAYFUN füzesi test atışı

ROKETSAN, Türkiye'yi uzaya taşıyacak SONDA füzeleri başta olmak üzere kısa ve orta menzilli balistik füzeler TAYFUN ve CENK'i de üretiyor. Gemisavar füzesi ATMACA'yı seri üretim halinde envantere sokmakta olan stratejik kurum, aynı zamanda karadan karaya topçu füzesi TRG-230'u AKINCI SİHA'ya entegre ederek dünyada bir ilki gerçekleştirmişti. 

ROKETSAN aynı zamanda henüz kamuoyuna açıklanmamış 40'a yakın proje üzerinde çalışıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!