banner2

ROKETSAN'ın Şimşek füzesi Uzay İstasyonu'nu vuracak kapasitede: Tam 550 kilometre!

Elon Musk'a ait Falcon roketlerinin benzeri ŞİMŞEK, SONDA projesi sonrası ROKETSAN'ın takvimine girdi. ŞİMŞEK'in ulaşması beklenen 550 kilometre irtifa, eğer uzay savaşları başlarsa Türkiye'nin elini bir hayli güçlendirmiş olacak.

Savunma 26.09.2022, 00:06
Abone ol
ROKETSAN'ın Şimşek füzesi Uzay İstasyonu'nu vuracak kapasitede: Tam 550 kilometre!

ROKETSAN bir süredir geliştirmekte olduğu Mikro Uydu Fırlatma Sistemi'nde (MUFA) önemli bir eşiği aşacak. Elon Musk'ın SpaceX şirketine ait Falcon roketleriyle aynı işlevi görecek Sonda füzesi, çok yakın bir gelecekte 550 kilometre irtifaya çıkacak. ROKETSAN, uydu fırlatma sisteminin temel aracı olarak tasarladığı Sonda roketleriyle 135 kilometre irtifaya ulaşmıştı. 

2017-2020 yılları arasındaki testlerde birkaç kez atmosfer sınırlarını aşan ROKETSAN, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilklere imza atmıştı. Başta SİHA'ların kullandığı mini mühimmatlar olmak üzere onlarca türde roketler üreterek bunları yurtdışına da ihraç eden kurum, şimdi yeni rekorlar kırmaya hazırlanıyor. 

SavunmasanayiST'nin ROKETSAN kaynaklarından aldığı bilgiye göre, yeni geliştirilen 100 kilogram ağırlığındaki faydalı yüke sahip SR-1 Sonda roketi, gelecek yıl yapılması planlanan testte 300 kilometre irtifaya çıkacak. ROKETSAN, öncelikle bu hedefin başarıyla gerçekleştirilmesi sonrası ŞİMŞEK Fırlatma Aracı projesini devreye sokacak. 

ŞİMŞEK-1 Fırlatma Aracı'nın ilk etapta 400 kilogram ağırlığında faydalı yükü uzaya taşıması hedefleniyor. Takvimler 2027 yılını gösterdiğinde, her şey yolunda giderse ROKETSAN, 400 kilogramlık yükü ŞİMŞEK Fırlatma Aracı ile 550 kilometre irtifaya taşıyor olacak. 

Sözkonusu kabiliyet, ROKETSAN'ın ŞİMŞEK roketini istediği zaman bir saldırı silahına dönüştürerek 400 kilometre irtifada konuşlu bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na bile ulaşabileceği anlamına geliyor. ABD, Çin ve Rusya hattında son yıllarda 'uydu savaşı' konusu gündemden düşmüyor. Özellikle Çin ve Rusya'nın uzaydaki istihbarat ve yer belirleme uydularını vurmak için füzeler geliştirdiği biliniyor.

Küresel ölçekli bir savaş durumunda tarafların, iletişim ve GPS sistemlerini çökertmek için rakip ülke uydularına bu mühimmatlarla saldırmalarına kesin gözüyle bakılıyor. SONDA roketleriyle başlayan ve ŞİMŞEK ile devam edecek projelerle Türkiye'nin uzay hattında operasyon kabiliyetine erişecek olması önemli görülüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!