Putin nükleer Sarmat füzesiyle şov yaptı: Bizi tehdit edenler bir kere daha düşünsün

Rusya 'Şeytan' adıyla bilinen kıtalararası balistik füze Voyevoda'nın yeni versiyonu Sarmat'ı ilk kez denedi. Füze atışı Ukrayna'da zor günler yaşayan Vladimir Putin'i heyecanlandırdı.

Savunma 20.04.2022, 18:15
Putin nükleer Sarmat füzesiyle şov yaptı: Bizi tehdit edenler bir kere daha düşünsün

Rusya bir süredir geliştirmekte olduğunu duyurduğu kıtalararası balistik füze Sarmat'ı ilk kez denedi. 

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde Sarmat füzesinin Arhangelsk bölgesinden fırlatılarak, Kamçatka'da bulunan hedefi vurduğu iddia edildi. 

Sözkonusu test atışı 24 Şubat'tan beri Ukrayna'da hezimet yaşayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e moral oldu. 

Fırlatma denemesine ilişkin yaptığı açıklamada Putin, nükleer başlık taşıyabilen Sarmat'ın Rusya'nın güvenliğini temin edeceğini belirterek, "Bu silah, saldırgan söylemlerin hararetiyle bizi tehdit etmeye çalışanları bir kez daha düşündürtecek" ifadesini kullandı.

'ŞEYTAN'IN YERİNİ ALACAK

Rusya, 1988'den beri envanterinde bulundurduğu, Batılı devletlerin 'Şeytan' olarak nitelendirdiği kıtalararası balistik füze Voyevoda'nın yerine koymak üzere Sarmat'ı geliştirdi.

2010'dan beri üzerinde çalışılan, Voyevoda'dan daha fazla nükleer başlık taşıyabilen, daha yüksek menzile sahip füzenin, Kuzey ve Güney Kutuplarını geçerek hedefe ulaşabilme kabiliyeti bulunuyor.

Sarmat'ın, yaklaşık 200 tonluk ağırlığı ve kısa süreli aktif uçuş özellikleriyle mevcut füze savunma sistemleri tarafından engellenmesinin imkansız olduğu ileri sürülüyor. Askeri uzmanlar, Sarmat'ın 11 bin ila 18 bin kilometrelik bir menzile sahip olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!