banner2

Prens Edward, Milli Muharip Uçak KAAN için geliyor: Erdoğan'la görüşmeyi duyurdular

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ay sonu İngiliz Kraliyet ailesinden Edinburgh Dükü Prens Edward'ı ağırlayacak. Ankara-Londra arasındaki ticaret hacmini artırma adımlarının atılacağı görüşmede, Edward'ın çantasındaki en önemli dosya Milli Muharip Uçak KAAN'a Rolls-Royce motoruna ilişkin olacak.

Savunma 16.09.2023, 16:34
Abone ol

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın İngiliz mevkidaşı James Cleverly'i ağırlamasının ardından Ankara'ya bu kez Kraliyet ailesinin önemli bir üyesi geliyor. Amerikan Bloomberg'in duyurduğu gelişmeye göre İngiltere'nin Edinburgh Dükü Prens Edward, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmek üzere bu ay sonu Türkiye'yi ziyaret edecek. 

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasını tanımlayan Brexit süreci sonrası Ankara ile Londra arasında ekonomik ilişkiler hız kazanmıştı. Edward'ın ziyaretinde Türkiye ile İngiltere arasında yürürlükte bulunan serbest ticaret anlaşmasının kapsamının genişletilmesi bekleniyor. 

Prens Edward

KALE VE ROLLS ROYCE ORTAK MOTORU 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabul edeceği Prens Edward'ın çantasındaki önemli dosyalardan biri de TUSAŞ'ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak KAAN'la ilgili.

Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağına güç verecek motor konusunda İngiliz Rolls-Royce ile Kale Grubu 2017 yılında ortak bir şirket kurmuştu. Yüzde 51'i Kale'ye, yüzde 49'u da Rolls-Royce'a ait olan TAEC adındaki şirketin KAAN motorunu teknoloji transferi de olacak biçimde Türkiye'de üretmesi hedefleniyordu. 

Savunma Sanayii Başkanlığı ile İngilizlerin uzun süre devam ettirdiği müzarekelerde net bir sonuç alınamamış, bu nedenle KAAN'a Rolls-Royce motoru projesinin akıbeti belirsiz hale gelmişti. Prens Edward'ın eylül sonundaki ziyaretinde bu konunun da çözüme kavuşturulması bekleniyor. Edward'ın bu stratejik teknoloji ortaklığına 'evet' demesi halinde KAAN için motor tedarik kaynakları çeşitlendirilmiş olacak. 

Halihazırda KAAN'a yerli ve milli motor üretmek için kurulmuş TRMotor şirketi TEI ile işbirliği halinde bu motoru geliştirme yolunda uğraş veriyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN'ın 2028 yılında yerli motorla uçacağını kararlı biçimde ifade ediyor. 

FIRKATEYN ALIMINDA SON KARAR BEKLENİYOR

Erdoğan ile Edward görüşmesinde aynı zamanda Türkiye'nin geçtiğimiz yıl envantere dahil edilmesi için İngiliz makamlarıyla görüşmeler yürüttüğü fırkateyn dosyası da ele alınacak. Kraliyet donanmasının envanterden çıkarmaya hazırlandığı üç adet Tip23 fırkateynine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın talip olduğu biliniyor. Bu gemiler, satın alındıkları takdirde Türkiye'de kapsamlı bir modernizasyona tâbî tutulacak. 

2022 yılında sık sık gündeme gelen satın alım müzakerelerinde, İngiliz Hava Kuvvetleri envanterindeki C-130J nakliye uçaklarının satın alımı da masadaydı. 10'u aşkın sayıda C-130J'nin alımına ilişkin sürecin ne aşamada olduğu bilinmiyor.

Edward'ın ay sonu Türkiye'de olması bekleniyor.

Ankara ve Londra her hâlukârda 20 milyar dolarlık ticaret hacmini artırmanın yollarını arayacak. Edward'ın ziyaretine ilişkin Bloomberg'in soru sorduğu Buckingham Sarayı kaynaklarından herhangi bir açıklama yapılmadı. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın ofisi de soruları cevapsız bıraktı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!