banner2

Patriot ve S-400 sınıfına Türkiye'den yeni rakip: İlk uzun menzilli füze 'SİPER' 2024'te TSK envanterine katılacak

Türkyie'nin savunma sanayi alanında yaptığı yatırımlar göze çarpıyor. Yerli imkanlarla üretilen teknolojiler bir bir hayata geçirilirken, son olarak Türkiye'nin ilk uzun menzilli yerli üretim füzesi SİPER kabul testlerine başladı. SİPER'in 2024 yılında TSK envanterine girmesi bekleniyor.

Savunma 17.11.2023, 17:28 17.11.2023, 18:08
Abone ol
Patriot ve S-400 sınıfına Türkiye'den yeni rakip: İlk uzun menzilli füze 'SİPER' 2024'te TSK envanterine katılacak

Türkiye hava savunma sistemleri projelerinde bir yerli üretim teknolojide daha sona yaklaşıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2018 yılında başlatılan SİPER Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi (UMBHSFS) Projesinde kritik bir gelişme yaşandı. 

2024 YILINDA ENVANTERE GİRECEK

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirdiği ilk uzun menzilli hava savunma füze sistemi olan SİPER’in 'kabul testi' faaliyetleri başladı. ABD yapımı Patriot ve Rus yapımı S-400 ligindeki SİPER'in 2024 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor.

SİPER'İN KABUL TESTLERİNE BAŞLANDI

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol konuyla ilgili  “SİPER’in bu günlerde kabullerini yapıyoruz. Seneye, Türk Ordusu kullanıyor olacak. Coğrafyamız; ‘Güçlü Ekonomi, Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’yi” zorunlu kılıyor. Bugün dünyanın son 30 yıldaki bütün çatışma alanlarının hepsi, etrafımızda cereyan ediyor.” açıklamasında bulundu.

SİPER UZUN MENZİLLİ HAVA SAVUNMA FÜZESİ ÖZELLİKLERİ

Hava savunma planlama ve koordinasyon, Komuta kontrol kapsamında bilgilerin yönetimi ve dağıtımı, Birleştirilmiş hava resmi üretimi, Çoklu angajman ve ardışık ateşleme, Manuel/yarı otomatik/otomatik angajman, Dost Düşman Tanıma (IFF), Tehdit değerlendirme ve silah tahsis, Otomatik teşhis yönetimi, Çoklu-hedef çoklu-radar füzyonu, Füzeler ile çift yönlü iletişim, Telli/telsiz haberleşme, Dik/eğik atış, Zorlu şartlarda görev yapabilme, HvBS ile arayüz, Radnet bağlantı, Taktik veri linkleri (Link-16, JREAP-C) ile üst komuta bağlantı, Gömülü simülasyon, Her biri 6 adet füze atabilen 8 adet FFS ile görev yapabilme

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!