DOLAR
9.3217 0.29
EURO
10.8455 0.18
ALTIN
533.21 0.86
BIST
1432.59 0.19

Patriot olmayınca S-400 geldi: F-16 teklifi reddedilirse envantere hangi uçak gelir?

Ankara'nın '40 adet F-16' hamlesi, sonucu baştan belli bir strateji olarak görülüyor. ABD'den Patriot gelmeyince ibre Rus S-400'lerine dönmüştü. Şimdi gözler, muhtemel olumsuz bir cevaba karşı Rusya'dan alınabilecek yeni sistemlerde...

Savunma 09.10.2021, 15:14 09.10.2021, 16:24
Patriot olmayınca S-400 geldi: F-16 teklifi reddedilirse envantere hangi uçak gelir?

F-35 ambargosunun gölgesindeki Türkiye, herkesi şaşırtan bir adım atarak ABD'den 40 adet F-16 savaş uçağı istedi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Muharip Uçağın (MMU) envantere gireceği 2030'lara kadar F-35'lerin verilmeyişiyle doğan boşluğu ek uçaklarla kapatmak istiyor. 10 yıl sürmesi beklenen 'ara dönem'de ek savaş uçaklarının hangi ülkeden kaç adet tedarik edileceği şimdiye dek tartışma konusuydu. 

Türkiye'nin önünde bu konuda fazla alternatif yok. İngiliz Eurofighter, Fransız Rafale ve İsveçli Gripen gibi batı kaynaklı jetler dışında Rusya'nın Su-35 ve envantere yeni girmeye başlayan Su-57 uçakları mevcut. Türk Hava Kuvvetlerinin NATO konseptine göre dizayn edilmiş bakım, idame merkezleriyle hangar ve mühimmatları batılı uçakların kullanımına daha uygun olsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi ziyareti sonrası yaptığı açıklamalar, S-400 hava savunma sistemi sonrası ibrenin, savaş uçakları konusunda da Rusya'ya dönebileceğini gösteriyor. 

Ankara ile Washington arasında yıllardır devam eden 'örtülü savaş', ABD'nin PKK/YPG ısrarından vazgeçmemesi ve özellikle Fetullahçı Terör Örgütüne olan desteği göz önüne alındığında, Türkiye'yi ortağı olduğu F-35 projesinden dışlayan ABD'nin '40 adet F-16' talebine olumsuz cevabına kesin gözüyle bakılıyor. Üstelik Washington'da oldukça etkili durumdaki Rum ve Yahudi lobileri bu talebin reddi için kampanya yapmaya başlamışken...

F-16'LAR ZATEN MODERNİZE EDİLİYOR

Ankara'nın F-16 satın almak için ilettiği talep mektubunda 80 adet F-16'nın da modernize edilmesi maddesi var. Elde edilen bilgilere göre TSK, envanterdeki F-16 Blok 30 savaş uçaklarının modernize edilerek Blok 70 seviyesine yükseltilmesini istiyor. Ancak bu proje için yıllardır uğraş veren TUSAŞ, Özgür Projesi kapsamında F-16'ları zaten büyük oranda millileştirmeye başladı. Türkiye'nin sahip olduğu Blok 30 savaş uçaklarının başta görev bilgisayarı olmak üzere, sistem arayüzü, kokpit kontrol paneli, acil durum-motor-yakıt göstergeleri, ses emniyet cihazı, dost-düşman tanımlama sistemi ve ataletsel seyrüsefer sistemi gibi parçalar tamamen milli sistemlerle değiştiriliyor. Üstelik F-16'ların burnuna ASELSAN üretimi AESA radar da takılıyor. Yani mevcut F-16'lar kaportası haricinde her şeyiyle Türk mühendislerinin elinden geçmiş oluyor. 

ŞİMDİ O 'GEREKÇE' BEKLENİYOR

Böyle bir ortamda Ankara'nın Washington'dan bakım-onarım-yükseltme talebinde bulunması, bunun bir 'taktik hamle' olduğu iddialarını güçlendiriyor. Hava savunma sistemi Patriot'lar konusunda teknoloji paylaşımına yanaşmayan Washington, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alması sonrasında bile bu tavrını sürdürmüştü. S-400 satın alımı konusunda ABD'nin Patriot reddiyle önemli bir gerekçe elde eden Ankara'nın şimdi aynı oyun planını savaş uçakları konusunda da devreye soktuğu ileri sürülüyor. Buna göre, F-16 talebi resmi olarak reddedildiğinde Türkiye'nin, başka herhangi bir ülkeden savaş uçağı satın alma konusunda NATO'dan gelecek eleştiriler için sağlam bir gerekçesi olacak. Erdoğan-Putin görüşmesinde gündeme gelen 'savaş uçakları' konusunda önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmelerin yaşanacağı meçhûl. Ancak Ankara'nın Su-35 yahut Su-57 adımını devreye almış olma ihtimali, Washington'a iletilmiş 'sonucu baştan belli' F-16 teklifiyle daha da yükselmiş durumda. 

Rusya'nın seri üretim halindeki 5. nesil savaş uçağı Su-57

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?