O ülkede Patriot tükendi! Türkiye'nin kapısını çalabilirler...

İran destekli Husilerin füze ve İHA'lı saldırıları karşısında yoğun mühimmat harcayan Suudi Arabistan'da Patriot stokları tükendi. Washington'dan yüzlerce ek füze talebinde bulunan Riyad, Ankara'nın kapısını çalmak için zemin yokluyor.

Savunma 09.12.2021, 14:26 09.12.2021, 15:43
Abone ol
O ülkede Patriot tükendi! Türkiye'nin kapısını çalabilirler...

Yemen'de Suudi Arabistan ordusuyla İran destekli Husiler arasında mücadele sürüyor. Şii Husiler, Suud topraklarına sık sık füze ve İHA'larla saldırıda bulunuyor. Kraliyet ordusu ise bu saldırıları ABD menşeili hava savunma sistemleri ve savaş uçaklarıyla cevap vermeye çalışıyor. 

Saldırıları karşılamaya yönelik yoğun mühimmat kullanımı, Patriot sistemleri kullanan Suud'un elindeki füze stoğunun erimesine yol açtı. Patriot Hava Savunma sisteminin vurucu gücü olan füzeler azalınca Riyad, panik içinde ABD'ye başvurdu. Washington hem savaş uçaklarının kullandığı hava-hava füzesi hem de hava savunma füzeleri talep eden Riyad, silah talebine acil onay bekliyor. 

ABD DIŞINDA KATAR'DAN DA FÜZE İSTEDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz ay Suud yönetimine 280 adet AIM-120C AMRAAM hava-hava füzesi satışına onay vermişti. 650 milyon dolar civarındaki bu siparişe şimdi Patriot füzeleri de eklendi. Riyad, petrol işleme tesisleriyle boru hatlarının zarar görmesinden o denli endişeli ki, sözkonusu mühimmatları acil temin etmek üzere ABD dışında Katar'a bile başvuruda bulundu. 

HER İHA'YI VURMAYA 1 MİLYON DOLAR HARCIYOR

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

2021 yılında 400'e yakın İHA'lı saldırının hedefi olan Suudi Arabistan, 10 bin dolarlık drone'ları 1 milyon dolarlık Patriot füzesiyle avlamaya çalıştığından ötürü büyük maddi kayıp yaşıyor. Üstelik Patriot'lar 360 derecelik koruma sağlayamadığından ötürü İran İHA'ları karşısında zaman zaman etkisiz kalabiliyor. 

TÜRKİYE'NİN KAPISINI ÇALABİLİRLER

Türkiye'nin elinde İHA ve füzeleri imha etmek için Çekili Top Sistemi, KORKUT, SUNGUR, HİSAR A+ gibi savunma sistemlerinin yanında lazer silahları da bulunuyor. 

Karşı karşıya kaldığı kriz ortamında acil ihtiyaç nedeniyle Suud yönetiminin yakında Türkiye'nin kapısını çalması sürpriz olmayacak. Alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri konusunda Ankara'dan yardım arayışında olduğu söylenen Riyad'ın, Bayraktar SİHA ile ilgilendiği de geçtiğimiz günlerde medyaya yansımıştı. 

RİYAD'DA BU GÖRÜNTÜLER SIRADANLAŞTI 

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad semaları sık sık Patriot füzelerinin ateşlendikten sonra bir hava hedefini takip ederek infilakına sahne oluyor.  


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!