banner2

O ülke F-35'lerden vazgeçiyor! 23 milyar dolar iptal...

Donald Trump döneminin sonunda F-35 savaş uçağı almak için ABD'ye başvuran Birleşik Arap Emirlikleri, SİHA'ların da içinde olduğu 23 milyar dolarlık siparişi iptal ediyor.

Savunma 15.12.2021, 10:21 15.12.2021, 12:31
Abone ol
O ülke F-35'lerden vazgeçiyor! 23 milyar dolar iptal...

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ABD'den F-35 savaş uçağı alımını iptal edecek. Donald Trump, başkanlıkta görev süresi dolmadan önce BAE'nin F-35 talebine onay vermiş ve uçakların bu ülkeye satışına ilişkin süreç başlamıştı. 

BAE, ABD'li şirketlere hem bir grup F-35 hem de MQ-9 Reaper SİHA'lardan oluşan paket için toplamda 23 milyar dolar ödeyecekti. Abu Dabi'den gelen son bilgiler, BAE'nin bu anlaşmadan caymaya hazırlandığını gösteriyor. 

Wall Street Journal'a (WSJ) konuşan ABD'li kaynaklar, BAE'nin Washington'u 'anlaşmaktan çekilmekle tehdit ettiğini', zaten iki ülke arasındaki ilişkilerin uzun zamandır 'limoni' olduğunu kaydetti. 

Yetkililer Abu Dabi yönetiminin F-35 anlaşmasını durdurmayı planladığını, çünkü ABD'nin yüksek teknolojili silahları Çin casusluğundan korumak için koyduğu güvenlik gereksinimlerinin çok zahmetli olduğunu ve bu durumun BAE için güvenlik tehdidi oluşturduğunu bildirdi. 

WSJ'ye konuşan kaynaklar ayrıca şunları belirtiyor: "BAE, F-35 sürecini askıya alacağını bildirdi. Körfez'den bir askeri heyet iki gün sürecek görüşmeler için Pentagon'a gidecek. Teknik gereksinimler, bağımsız operasyonel kısıtlamalar ve maliyet/fayda analizi yeniden değerlendirmeye yol açtı."

Veliaht Prens Muhammed bin Zayed yönetimindeki BAE geçtiğimiz günlerde Fransa'dan 80 adet Rafale savaş uçağı ve 12 adet helikopter için bu ülkeyle 20 milyar dolarlık sözleşme imzalamıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!