NAVTEX nedir? NAVTEX ilan etmek ne anlama geliyor?

NAVTEX ilanı, Yunanistan ile yaşanan gerginlikler sonrasında gündeme geldi. Çoğunlukla Milli kara sularımızın yakınındaki Yunanistan ile yaşanan NAVTEX gerilimi, haberlere yansıyarak araştırmalara sebep oldu. Peki NAVTEX nedir? NAVTEX ilan etmek ne anlama geliyor?

Savunma 03.08.2022, 15:20 03.08.2022, 15:27
Abone ol
NAVTEX nedir? NAVTEX ilan etmek ne anlama geliyor?

NAVTEX ilanı gündemde yerini aldı. Çoğunlukla kara sularımızın yakınındaki Yunanistan ile aramızda yaşanan NAVTEX gerilimi, vatandaşlar tarafından araştırılmaya sebep oldu. NAVTEX, Navigational Telex kelimesinin kısaltılmasıdır. Peki NAVTEX nedir? NAVTEX ilan etmek ne anlama geliyor?

NAVTEX NEDİR?

NAVTEX denizcilere; seyir bilgileri, meteoroloji tahminleri, acil durumlar, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar için bilgi veren haberleşme cihaz sistemine denir. Uluslararası bir faks makinası gibi çalışan NAVTEX, gemilerde ve teknelerde bulunan yayınları almaları için Navtex cihazı bulunmalıdır.

NAXTEX, MF yani orta dalga boyu frekansından yayın yapmaktadır. Yaklaşık 400 deniz mili (740 km) mesafeye kadar yayın gönderilebilen NAVTEX, bununla beraber GMDSS biriminin (Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi) 'nin de bir parçasıdır. Navtex, 4 saatte bir yayın yaparken 10 dakikadan fazla yayın yapamamaktadır.

NAVTEX İLAN ETMEK NE ANLAMA GELİYOR?

NAVTEX mesajları dar bant direk yazdırma yöntemi ile sadece İngilizce olarak gönderilir ve bu mesajlar gemideki özel bir yazıcı yoluyla alınarak yazdırılır. NAVTEX sistemi 518 kHz frekansında çalışmaktadır.

Mesajların yazılı olarak gönderilmesi, daha sonrada da mesaj üzerinde çalışabilmeye olanak sağlar; özellikle İngilizce’si iyi olmayanlar için bu çok önemlidir. Diğer bir avantaj da gerekli görülen bilgilerin operatör tarafından seçilebilmesi ve istenmeyen bilgilerin bastırılmamasıdır.

Aynı zamanda tüm gemiler tarafından alınması zorunlu olan bilgilerin daima dökümü alınacaktır. Mesela seyir ve meteoroloji ikazları ile arama-kurtarma bilgi ve uyarıları reddedilemez. Bununla birlikte, tehlike bilgilerini göndermek için NAVTEX esas unsur değildir. NAVTEX mesajları aynı periyotlarda 518 kHz frekansından İngilizce olarak yayınlanır. Ama pek çok bölgede yukarıda bahsedilen bilgiler (bölgesel nakliyecilik ve balıkçılar için) yerel lisanla da gönderilmektedir. IMO’nun asıl amacı okyanus geçen ticarî deniz taşımacılığının emniyeti olmanın dışında NAVTEX küçük gemiler, özel yatlar için de büyük önem taşımaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!