banner2

NATO Rusya'yı Türkiye ile uyardı: Kuzey Denizi'nden bunu paylaştılar

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik nükleer silahlı tehdidinin boyutu her geçen gün daha da büyürken NATO, Kuzey Denizi'nde devam eden tatbikattan mesaj yüklü bir kare paylaştı.

Savunma 26.10.2022, 12:27
Abone ol
NATO Rusya'yı Türkiye ile uyardı: Kuzey Denizi'nden bunu paylaştılar

NATO'nun nükleer caydırıcılık tatbikatı 'Steadfast Noon' devam ediyor. Belçika, İngiltere ve Kuzey Denizi semalarında devam eden tatbikattan ilginç bir paylaşım geldi. 

Ukrayna'ya yönelik Rusya kaynaklı nükleer tehditlerin boyutu her geçen gün daha büyürken NATO, resmi hesabından Türk F-16'lı bir fotoğraf paylaşarak Moskova'ya Türkiye ile cevap verdi. 

14 ülkenin pek çok tipte 60 savaş uçağıyla katıldığı tatbikatta tanker uçaklar da yer alıyor. Türk Hava Kuvvetleri'nin de NATO misyonu çerçevesinde bulunduğu tatbikattan yeni kareler paylaşan Kuzey Atlantik İttifakı, sosyal medya hesabındaki fotoğrafta Türk pilota yer verdi. 

Fotoğrafla birlikte şu mesaja yer verildi: "Müttefik Hava Kuvvetleri şu anda Kuzeybatı Avrupa'da düzinelerce uçağı içeren nükleer caydırıcılık yeteneklerini kullanıyor. NATO tatbikatı SteadfastNoon, rutin bir yıllık eğitim faaliyetidir. 14 ülkeden çeşitli tiplerde 60'tan fazla uçak bu tatbikatta görev alıyor."

RUSYA EĞER NÜKLEER SİLAH KULLANIRSA...

NATO tatbikatına Türkiye F-16'lar ve tanker uçaklarla katıldı.

Sözkonusu paylaşımın Rusya'ya 'nükleer saldırıdan kaçınması' uyarısından sonra gelmesi dikkat çekti. Gelen bilgilere göre Moskova eğer Ukrayna topraklarına yönelik nükleer saldırıda bulunursa, ABD ve NATO yönetimi, buna cevabın nükleer silahla değil ama çok ağır çapta konvansiyonel bombardımanla cevap verileceğini Kremlin'e bildirdi. Moskova'ya iletilen uyarıda, geniş çaplı hava operasyonlarıyla Ukrayna topraklarındaki bütün Rus varlığının yok edileceği belirtiliyordu. 

NATO son paylaşımında, Ukrayna'ya nükleer bomba atılması halinde Rus ordusuna yönelik başlatılacak bombardımanda Türk savaş uçaklarının da görev alacağını ilan etmiş oldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!