Yandex Metrica

NATO istihbarat raporu: Nükleer denizaltı harekete geçti! Dev Belgorod insansız Poseidon'ları taşıyor

NATO istihbarat raporu: Nükleer denizaltı harekete geçti! Dev Belgorod insansız Poseidon'ları taşıyor

Rusya bir yandan nükleer başlıklı dev balistik füzeleri karada bir başka noktaya sevk ederken aynı zamanda Poseidon adlı nükleer torpidolarla yüklenmiş Belgorod denizaltısını çalıştırdı. Kritik faaliyet NATO istihbarat raporunun basına sızmasıyla ortaya çıktı.

Savunma

21.05.2024, 06:27

Rusya'nın yeni nükleer denizaltısı Belgorod'a ilişkin NATO tarafından yayınlanan acil durum raporu İtalyan basınına sızdı. 28 Eylül tarihli rapora göre, temmuz ayından beri kullanımda olan dev denizaltı Belgorod, 'süper silah' olarak adlandırılan insansız denizaltı aracı (UUV) Poseidon'u test etmek için Arktik Denizi'ne hareket etti. 

La Repubblica gazetesi tarafından yayınlanan NATO istihbarat raporu, Rusya'nın nükleer şov için harekete geçtiğini gösterir nitelikte. Yapımı 40 yıl süren 184 metrelik Belgorod denizaltısı, nükleer başlıklı 6 adet insansız denizaltı aracını taşıyabiliyor. 

Belgorod, bulunduğu bölgeden insansız Poseidon'lardan birini serbest bırakarak hedefteki noktaya çok uzak mesafelerden nükleer bombayı gizli bir şekilde gönderebiliyor. 

Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den ateşlenecek Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den... Haberi Görüntüle

VLADIMIR PUTİN'İN 'KIYAMET SİLAHI'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018 yılında Kremlin'de 'süper silahlar' diye tanımladığı yeni platform ve mühimmatları tanıtmış, listede Poseidon'u da saymıştı. 'Kıyamet silahı' olarak görülen Poseidon'la birlikte Putin şu 5 silahı da dünyaya duyurmuştu: "Sarmat kıtalararası balistik füze (ICBM), Avangard hipersonik füzesi (HGV), Burevestnik seyir füzesi, Kinzhal havadan fırlatılan hipersonik füze ve gemiden fırlatılan hipersonik füze Zirkon. 

Bunlar arasında en çok dikkat çeken silah şüphesiz Poseidon olmuştu. 'Kıtalararası nükleer güçle çalışan nükleer silahlı otonom torpido' olarak da tanımlanan Poseidon'un su altındaki hızının saatte 120 km'yi aştığı iddia ediliyor. Suyun 1000 metre altında yol alabilmesi Poseidon'u önceden tespit etmeyi imkansız hale getiriyor. 

Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN silahını kullanıyor Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN... Haberi Görüntüle

UÇAK GEMİLERİNİ RAHATLIKLA BATIRIR

İçerisinde ufak bir nükleer reaktör barındıran Poseidon insansız denizaltı aracının neredeyse sınırsız bir menzili bulunuyor. Havadaki balistik füzeler ısı yayarak hareket ettiği için ABD uydularınca kısa zamanda fark edilebiliyor ancak Poseidon gibi suyun derinliklerinde ilerleyebilen nükleer torpidolar uydu sistemlerince tespit edilemiyor. Bu durum, stratejik Poseidon silahına 'oyun değiştirici' özellik kazandırıyor. 

İki megatonluk nükleer savaş başlığına sahip Poseidon'un ABD'ye ait uçak gemileriyle onlara eşlik eden fırkateynleri toplu halde ve tek seferde yok edebileceği belirtiliyor. ABD'nin deniz üslerini ve Los Angeles gibi kıyı kentlerini de yok etme kapasitesine sahip Poseidon'dan 30'u aşkın üretileceği sanılıyor. 


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading