banner2

MMU görev bilgisayarını TUSAŞ'a teslim ettik diyen Varank: Bunları görmek için hamburgere gitmeye gerek yok!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2023 yılı bütçesi sunumunda çarpıcı bilgiler verdi. Varank bir ara Kılıçdaroğlu'na 'hamburger' göndermesi yapınca komisyon karıştı.

Savunma 23.11.2022, 17:19 23.11.2022, 17:52
Abone ol

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki 2023 yılı bütçesi sunumunda önemli bilgiler paylaştı. İstanbul-İzmir-Kocaeli üçgeninde geliştirilen mega teknoloji koridorunun her geçen gün geliştiğini, Bilişim Vadisi İstanbul'un ardından Bilişim Vadisi İzmir'in inşasına başladıklarını hatırlattı. 

"Bilişim Vadisi Bakü için de imzaları önümüzdeki aylarda atacak, vadimizi uluslararası marka yapma yolunda önemli bir eşiği aşmış olacağız" diyen Varank, AR-GE ve tasarım merkezlerinde 81 bin araştırmacının çalıştığı bilgisini verdi. 

Türk teknoloji şirketlerinin 2021'de aldıkları yatırımın bir önceki yıla kıyasla 9 kat artarak 1,5 milyar dolara ulaştığını belirten Varank, uluslararası alanda 1 milyar dolar yatırım alma sınırını aşmış Türk şirketlerini hatırlatarak şunları söyledi:

"Bu yıl da performansımız yükselerek devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak, bu komisyonda ilk bütçe sunumumu yaptığımda ülkemizde milyar dolar değerlemeye ulaşan tek bir teknoloji girişimi yoktu. Gururla ifade etmek isterim ki Türkiye'nin 6 unicornu, bizim tabirimizle 6 turcornu var. Teknoloji ekosisteminde ne olduğunu görmek için New York'a, Londra'ya hamburger yemeye gitmeye gerek yok. Türkiye'deki teknoparkları gezdiğiniz zaman bu ekosistemin ne hale geldiğini görebilirsiniz." 

Bu sözlerin ardından komisyonda gerginlik çıktı. CHP'li Mehmet Bekaroğlu, Varank'a 'provokatör' diye bağırarak salonu terk ederken Varank ise "Terbiyesiz, yaşından başından utan" diye karşılık verdi. Varank tansiyonun düşmesinin ardından sunumuna devam etti. 

TÜRKİYE DÖRT ÜLKEDEN BİRİ OLDU

Milli Muharip Uçak görev bilgisayarı

Türkiye'nin ilk yerli metro sinyalizasyon sisteminin Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hattındaki testlerinin devam ettiğini anlatan Varank, bu sistemin yaygınlaşmasının Türkiye'ye 350 milyon avro katma değer sağlayacağını aktardı.

Varank, geliştirilen teknolojilerle Türkiye'nin, kendi savaş yönetim sistemiyle denizaltısından kendi torpidosunu güdümleyebilen dört ülkeden biri olduğuna dikkati çekerek, "5. nesil bir savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçağımızın görev bilgisayarını başarıyla ürettik ve zamanından önce TUSAŞ'a teslim ettik" açıklamasında bulundu.

YERLİ KALP ELEKTROŞOK CİHAZI 

Söz konusu görev bilgisayarında çalışan gerçek zamanlı işletim sisteminin çok çekirdekli sürümünü de yine Türk mühendislerin geliştirdiği belirten Varank, "Ben Milli Muharip Uçağımızın uçuş bilgisayarını burada gururla gösterdiğimde 'sadece savaş teknolojisine yatırım yapıyorsunuz' diyenler çıkacaktır. Onlar için de Tam Otomotik Harici Defibrilatör. Yani kalp elektro-şok cihazını da komisyonumuza getirdim. ASELSAN'ın yerli bir start up ile birlikte geliştirdiği bu ürün ani kalp durmalarına müdahalede kullanılıyor" ifadesini kullandı.

UZAY YOLCUSUNDA SON AŞAMADAYIZ

Ay araştırma misyonunda kullanılacak uzay aracının ve hibrit roketin kavramsal tasarımları ile ön tasarımlarının tamamlandığını ve kritik tasarım aşamasına geçildiğini aktaran Varank, hibrit roket motorunun uzay ortamındaki testlerine başlandığını dile getirdi.

Varank, Türk uzay yolcusunun seçiminde artık son aşamaya geldiklerine dikkati çekerek, bilim misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yapılacak deneylere ilişkin hazırlıkların da sürdürüldüğünü belirtti.

1079 BEYAZ ŞAPKALI 'HACKER' 

İthalat denetimleriyle standartlara uygun olmayan 5 bin 149 ürünün ülkeye girişini engellediklerini kaydeden Varank, Eskişehir Beylikova'da dünyanın Çin'den sonraki en büyük nadir toprak elementi rezervini keşfeden Eti Maden'in çalışmalarına 5 yılda 35 bin analiz hizmeti sunarak destek olduklarını anlattı.

Bakan Varank, siber güvenlik alanında 1079 beyaz şapkalı "hacker"a uzmanlık sertifikası verdiklerine işaret etti. Küresel düzeyde büyüyen yeşil finansman imkanlarından Türkiye'deki projelerin yararlanabilmesini desteklemek için değerlendirme hizmeti sunmaya başladıklarını dile getiren Varank, helal belgelendirme faaliyetlerine, gıda ve kozmetik alanlarının ardından, turizm sektörüyle devam ettiklerini aktardı.

Milli Muharip Uçak görev bilgisayarı

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!