banner2

MKE'nin deniz topu İtalyanları kıskandırdı! Türkiye'ye gizli ambargo pahalıya patladı

Savaş gemilerinin uç kısmındaki deniz topu konusunda Türkiye'ye gizli ambargo uygulayan İtalyan firma, MKE'nin kısa sürede bu silahı ihraç edecek seviyeye gelmesinin şokunu yaşıyor.

Savunma 11.06.2022, 14:26
Abone ol

Savaş gemilerinin uç kısmındaki deniz baş topu (DBT) konusunda dünyada 1 numara olarak gösterilen İtalyan Oto Melara firması, Türkiye'ye gizli ambargo uygulamak istediğine pişman oldu. Makine Kimya Endüstrisi (MKE) A.Ş. sadece 12 ayda tasarlayıp geliştirdiği deniz topunu seri üretim aşamasına getirmeyi başardı. MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, milli deniz topunu dost ve müttefik 3 ülkeye ihraç edilme aşamasında olduklarını açıkladı. 

MKE üretimi yerli deniz topunun yeni tasarım ve şu an en modern teknolojiye sahip olduğu için muadillerinden daha üstün bir performans sergilediği belirtiliyor. MKE bu topu ilk olarak MİLGEM kapsamında üretimi devam eden savaş gemilerine entegre edecek. ADA sınıfı korvetlerin tamamlanmasının ardından yapımına başlanan 'İ' sınıfı fırkateynlerde MKE üretimi deniz topunun kullanılması bekleniyor. 

Dakikada 80 atım yapabilen milli top, 16 kilometre uzaktaki bir hedefi etkili şekilde vurabiliyor. Hava, kara ve deniz hedeflerine karşı etkili olduğu açıklanan MKE deniz topunun, İtalyan Oto Melara'nın tahtını sallamasına kesin gözüyle bakılıyor. 

O FİRMA ÖRTÜLÜ AMBARGO UYGULUYORDU 

Oto Melara üretimi bir deniz topu

MKE'nin deniz topu üretmeyi başarmasıyla birlikte Türkiye, bu silahın üretimini yapabilen 8 ülkeden biri oldu. Dünyada pek çok savaş gemisi için top üretmiş İtalyan Oto Melara firmasının Türkiye'ye son yıllarda örtülü biçimde ambargo uyguladığı iddia ediliyordu. MKE'nin çabasıyla savunma sanayii bir konuda daha bağımsızlık kazanmış oldu. 

EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan sergi alanında MKE ürünlerine ilişkin bilgi veren Yasin Akdere, tatbikatta 484 ana üründen 62'sini sergilediklerini kaydetti. 'Yapılmayanı yapma' hedefiyle çıktıkları yolda birçok yeni ürünü de envantere kazandırabilmek için çalışmalarını hızla devam ettirdiklerini kaydeden Akdere, Milli Deniz Topu Projesi'ne ilişkin şunları anlattı: 

76 MİLİMETRELİK MÜHİMMAT TESTİ BAŞARILI

"Yürüttüğümüz projelerin en önemlilerinden biri, merakla beklenen ve kara test çalışmalarını neticelendirdiğimiz Milli Deniz Topu'nun liman, seyir ve kontrol atışlarını gerçekleştireceğiz. Deniz Topu Projesi ile çok büyük bir başarıya imza atmış, büyük bir açığı kapatmış olacağız. Envanterdeki en önemli ihtiyaçlardan bir tanesini tamamıyla yerli ve milli olarak değerli çalışma arkadaşlarımız ve çözüm ortaklarımızla beraber hayata geçiriyor olmanın büyük gururu içerisindeyiz. Silah sistemini bitirdik ama en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi de 76 milimetre mühimmatı. Bunun da testlerinin başarıyla geçtiğini sizlerle paylaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz." 

3 ÜLKEYLE SÖZLEŞME İMZALANMAK ÜZERE

"76 milimetre mühimmatı da yerli ve milli olarak önümüzdeki süreçte değerli kuvvetimizin hizmetine sunuyor olacağız. Milli Deniz Topu'nu gemi üzerinde en kısa zamanda göreceğiz, kara atışlarını tamamladık. 60 saniye içinde 80 atış yapabildiğimizi, hiçbir sıkıntının olmadığını gördük. Gerekli prosedürlerin hepsi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde gemiye çıkıyoruz ve kalan iki test sürecini tamamlayarak envantere katmış olacağız. Önceliğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak. Ama eş zamanlı olarak dost ve müttefik ülkelerden 3 tanesiyle de Deniz Topu Projesi ile ilgili sözleşme imzalama aşamasına geldik." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!