banner2

Mini akıllı mühimmat METE, 1000 metre uzaktaki hedefi 12'den vuruyor

ROKETSAN'ın düşman hedeflerin imhası için son çözümü METE. Mini akıllı mühimmatı tanıtan Savunma Sanayii Başkanı Demir, füzenin hedefini Mete Gazoz gibi 12'den vuracağını söylüyor.

Savunma 03.10.2021, 14:43
Abone ol
Mini akıllı mühimmat METE, 1000 metre uzaktaki hedefi 12'den vuruyor

Meskûn mahal operasyonlarında Mehmetçiğin elini güçlendirecek bir mühimmat daha Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye hazırlanıyor. 

ROKETSAN tarafından yeni geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat METE, 1,2 kilogram ağırlıkta olmasına rağmen büyük işler başarıyor. 

Bir mini drone'dan, bir askerin sırtında taşıdığı bombaatardan yahut insansız deniz ve kara aracından fırlatılabilen METE füzesi, yarı aktif lazer arayıcı başlığı sayesinde hedefini 12'den vuruyor. Bir kilometrenin üzerinde menzile sahip METE, dost unsurları tehdit eden keskin nişancılar, zırhsız kara araçları, mevzi arkası hedeflerin imhasında kullanılacak. 1000 metre menzilde CEP değeri (hata payı) 1 metre olan METE'yi geliştirme çalışmaları devam ediyor. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, METE'nin test görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı. Akıllı mühimmatı, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda Türkiye'ye altın madalya kazandıran milli okçumuz Mete Gazoz'a benzeten Demir, şunları yazdı: 

"Roketsan’ın geliştirdiği ve testleri süren METE, İHA-İKA-İDA’larda kullanılacak ve tek personel tarafından bomba atarla da ateşlenecek. METE füzemiz, Olimpiyat Şampiyonu okçumuz Mete Gazoz gibi hedefi 12’den vuracak!"

Mete Gazoz, Tokyo'dan altın madalyayla dönerek tüm Türkiye'yi gururlandırmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!