Milli SİHA için Kazakistan'a fabrika kuruluyor! Ortak üretim anlaşması imzalandı

TUSAŞ'a geçtiğimiz yıl 3 ANKA siparişi vererek dikkatleri üzerine çeken Kazakistan, milli SİHA'yı kendi topraklarında üretmek için Türkiye ile anlaşma imzaladı.

Savunma 11.05.2022, 11:32 11.05.2022, 15:22
Abone ol
Milli SİHA için Kazakistan'a fabrika kuruluyor! Ortak üretim anlaşması imzalandı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in Ankara ziyareti iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin kapısını araladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ağırlanan Tokayev, Türkiye-Kazakistan arasında 'geliştirilmiş stratejik ortaklık' anlaşmasına imza attı. 

Anlaşma, 'terörün ve aşırıcılığın her türlüsüne ve tezahürüne karşı birlikte kararlılıkla mücadele etmeyi' hükme bağlıyor. İki ülkenin milli güvenliğine tehdit oluşturan tüm yapılarla birlikte mücadeleyi öngören anlaşma aynı zamanda savunma ve güvenlik alanlarında da diyalog ve iş birliğinin derinleştirilmesini teminat altına alıyor. 

3 ADET SİPARİŞ VERİLMİŞTİ

TUSAŞ yapımı ANKA SİHA'lardan 3 tane edinmek için geçtiğimiz kasım ayında Türkiye'ye sipariş veren Nursultan yönetimi, SİHA konusunda Ankara ile işbirliğini derinleştirdi. Kazakistan, SİHA'ların 2023'e kadar teslimini beklemeden ANKA'ların ortak üretimine dair anlaşmaya imza attı. Buna göre milli SİHA ANKA, kurulacak bir tesisle Kazakistan topraklarında üretilecek. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı, ANKA'nın Kazakistan'da ortak üretimini öngörüyor. Anlaşma, SİHA'nın bakım ve onarım süreçlerini de içeren teknoloji transferi konusunda da işbirliği gerçekleştirilecek.

Böylece Kazakistan, ANKA'nın Türkiye dışındaki ilk üretim üssü haline geldi. Kazakistan'da bu alanda insan kaynağı yetiştirilmesi ve ülkenin İHA üretim kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik de önemli bir adım atılmış oldu.

KOTİL: BÜYÜK HEYECAN DUYUYORUZ

Açıklamada görüşlerine yer verilen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şunları söyledi: "ANKA'mız için yeni bir üretim üssüne imza atmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz ANKA'mızın yurt dışında bu düzeyde rağbet görmesi bizleri gururlandırıyor. Bölge coğrafyasının savunma ve havacılık endüstrisine katkı sağlayacak olan bu anlaşma sayesinde dost ve kardeş ülke Kazakistan ile ticari ve dostluk bağlarımızın daha da güçlenmesine katkı sağlayacağız. İş birliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!