Milli Muharip Uçak projesine Pakistan da katılıyor: Temel Kotil'in söylediği o cümle gündemi sarstı

Türk havacılığının çılgın projesi Milli Muharip Uçak Pakistan'ı da cezbetti. İki ülke MMU'nun ortak üretimi konusunda işbirliği yapacak. TUSAŞ Genel Müdürü Kotil'in Pakistan televizyonunda MMU maketini gösterirken söylediği o cümle hâlâ gündemde: "İşte Türk-Pakistan savaş uçağı..."

Savunma 03.03.2022, 15:59

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in Pakistan televizyonunda Milli Muharip Uçak (MMU) maketini göstererek "İşte Türk-Pakistan savaş uçağı" demesinin yankıları sürüyor. Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla üreteceği 5. nesil savaş uçağı MMU konusunda İslamabad yönetimiyle koordineli bir çalışma yürütülüyor. Halihazırda kendi 5. nesil savaş jetini üretmek için 'AZM' adlı projeyi yürütmekte olan Pakistan, savaş uçağı teknolojisi konusunda güçlerini Türkiye ile birleştirmeye istekli görünüyor. 

MMU konusunda Türkiye-Pakistan işbirliğini yayınladığı geniş bir analizle masaya yatıran AsiaTimes adlı internet gazetesi, "Türkiye ve Pakistan, İslam dünyasının ilk hayalet uçağını birlikte yapacak" başlığını kullandığı haberde şu ifadelere yer verdi: 

ÖNCE KÜÇÜK GÖREVLER DAĞITILIYOR

"TUSAŞ CEO'su Temel Kotil, bu ay bir Pakistan televizyonunda katıldığı programda, MMU projesinin Türk-Pakistan ortaklığında geliştirileceğini duyurdu. Yani Türkiye ile Pakistan 5. nesil hayalet bir avcı uçağı geliştirmek için bir araya geliyor. 

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Rizvan Riaz, savaş uçağının nasıl geliştirileceğini açıklarken, Türkiye merkezli geliştirme ekibinin Pakistan'daki öğrencilere ve araştırmacılara daha küçük çalışma parçaları verdiğini söyledi. Proje bileşenleri önce küçük görevlere bölünücek ve daha sonra birbirlerine entegre edilecekler. 

PAKİSTAN'IN KENDİ PROJESİ DE VAR 

Temel Kotil, TUSAŞ'ın bazı operasyonlarının bu yıl iki ülke arasındaki savunma sanayii işbirliğini daha da geliştirmeye yönelik faaliyetlerin bir parçası olarak Pakistan'a taşınacağını da sözlerine ekledi.

Pakistan aynı zamanda kendi yerli 5. nesil savaş uçağı projesi AZM'yi yürütüyor. 2017'de duyurulan proje, Çinli JF-17'den daha ağır yük taşıyabilen ve daha uzun menzilli bir avcı uçağı üretmeyi öngörüyor. Pakistan bu projeyle birlikte, envanterinde eskiyen F-16 ve Mirage uçaklarını değiştirme imkanı bulacak. Pakistan daha önce Çin'le işbirliği içerisinde JF-17 uçağını üretmiş, hiçbir zaman kendi başına bir uçak üretmemişti. 

İSLAM DÜNYASININ İLK HAYALET UÇAĞI

Türkiye ve Pakistan, pek çok zorluğa rağmen ortak savaş uçağı projesini sürdürmek için nedenlere sahip. 'İslam dünyasının ilk hayalet avcı uçağı' olacak MMU projesinde zamanla başka ülkeler de yer almak isteyebilir. Özellikle BAE, Rusya ile ortak Su-57 üretmek yerine MMU'yu seçebilir; hatta Malezya uçağın gövdesi için gerekli kompozit malzemeleri sağlayabilir. 

Ankara-İslamabad işbirliği bununla sınırlı değil. Türkiye, Pakistan için 4 adet MİLGEM korveti üretiyor, ayrıca Fransız yapımı Agosta sınıfı denizaltıları modernize ediyor. Ayrıca Bayraktar SİHA'ların ve STM-500 mini denizaltıların da Pakistan'a satılması sözkonusu. Türkiye ile Pakistan, rakipleri İran ve Suudi Arabistan'a karşı İslam dünyasında yükselen güçler olarak yerini alıyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!