banner2

Milli Muharip Uçağın ilk ortağı Endonezya mı? Güney Kore projesinden çekiliyorlar

Endonezya ortağı olduğu KF-21 savaş uçağı projesinden çekilme sinyali veriyor. Güney Kore ile ortaklığın sonlanmasının ardından ibre çok büyük bir ihtimalle Türkiye'ye ve Milli Muharip Uçağa dönecek.

Savunma 29.11.2022, 11:09
Abone ol

Endonezya, Güney Kore'nin seri üretime hazırlandığı KF-21 savaş uçağı projesinden çekilme sinyalleri veriyor. İki ülke arasında imzalanmış anlaşmaya göre Cakarta, üretim hattından çıkacak 4,5'inci nesil KF-21'in ana kullanıcılarından biri olacak ve Güney Kore'ye 2028 yılına kadar 6,2 milyar dolar ödeyecekti. 

2021 Nisan'ında ayında fabrikadan çıkış töreni yapılan ve bu yılın temmuz ayında ilk uçuşunu gerçekleştiren KF-21'in 5. prototipi geçtiğimiz günlerde üretildi. Normal prosedürde bu uçağın Cakarta'ya teslim edilmesi öngörülüyordu ancak Güney Kore, bu savaş uçağını taahhütlerini yerine getirmeyen Endonezya'ya vermeyeceklerini açıkladı. Ayrıca uçağın üzerinde şimdiye dek Kore bayrağıyla birlikte görülen Endonezya bayrağı da silindi. 

CAKARTA PARA GÖNDERMİYOR 

Güney Kore üretimi KF-21

Aylık ödemesi gereken taksitleri 2019 yılından beri aksatan ve projeye maddi katkıda bulunmaktan vazgeçen Cakarta yönetiminin ibreyi Milli Muharip Uçağa kırdığı sanılıyor. Bu yönde resmi bir açıklama henüz yapılmadı ancak geçtiğimiz günlerde Endonezya başkentinde düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022 Fuarı'nda TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in sözleri, 5. nesil savaş uçağı konusunda iki ülkenin ortak niyetini ortaya koydu. 

250 milyon nüfusu bulunan ve yeraltı kaynakları ile eğitimli iş gücüne sahip Endonezya'nın bir süper güç adayı olduğunu söyleyen Temel Kotil, havacılık konusunda da oldukça deneyimle olan bu ülkeyle MMU konusunda işbirliği yapmak istediklerini söylemişti. 

KOTİL: İNŞALLAH BİZE KATILIRLAR 

"Endonezya Güney Kore'nin yapmakta olduğu savaş uçağına angaje. Kendilerini Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'ne katılmaya davet ediyoruz. Güney Kore'nin yaptığı savaş uçağı MMU'dan daha küçük bir uçak. 5. nesil değil, o açıdan geride kalan bir uçak. Endonezya da inşallah bize katılır. Katılırsa buna katkıda bulunacak insan kaynağı var. Endonezya'nın havacılık sanayisi şirketi PT Dirgantara Indonesia ile mutabakat anlaşması imzaladık. Bilgi paylaşımı yapacağız, hem de kendileri bize insan kaynaklarıyla, tecrübeleriyle destek verecekler" diyen Kotil, İngiliz BAE Systems ile geliştirdikleri işbirliği modelini Endonezya ile de gerçekleştireceklerinin altını çizmişti. 

HAVACILIKTA GENİŞ İNSAN KAYNAĞI VAR

Milli Muharip Uçağın üretim bandındaki görüntüleri ilk kez 23 Kasım'da açıklanmıştı. 

Halihazırda TUSAŞ'ın Pakistan ve Malezya ile birlikte Endonezya'da da ofisi bulunuyor. TUSAŞ, Endonezya'daki uçak mühendislerini bu ofis üzerinden MMU projesine entegre edecek.

Kotil, "Endonezya TUSAŞ açısından hem bir ortak hem de güçlü bir müşteri. Yalnız MMU değil tüm projelerde Endonezya'daki insan kaynağının katkısını göreceğiz. Burada 10, 15, 20 yıl uçak yapısal tasarımında, uçak aerodinamiğinde, uçuş kontrolünde tecrübeli insanlar var. Bir ara neredeyse 20 bin çalışanı olan uçak fabrikaları vardı" demişti. 

İSMAİL DEMİR: F35 GİBİ ÇOK ULUSLU OLACAK

İsmail Demir

Ankara, Milli Muharip Uçağın çok uluslu bir projeye dönüşmesi hedefiyle ilerliyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "MMU'nun da F35 gibi çok uluslu bir proje olmasını tercih ediyoruz. O yüzden uçağımızı dost ve müttefik ülkelere de öneriyoruz. Örnek olması açısından Azerbaycan, Pakistan, Katar, Malezya, Endonezya gibi 4-5 ülke ilgi gösteriyor" demişti. 

2022 yılı başında bazı uluslararası yayın organları, Türkiye'nin MMU ortaklığı için Azerbaycan ve Pakistan'la anlaşma yapma yolunda olduğunu duyurmuştu. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, İslamabad'daki bir televizyon programında MMU'yu "Bu uçak Pakistan-Türkiye ortak savaş uçağı" ifadeleriyle tanıtmıştı. 

Son gelişmelerle birlikte Endonezya'nın Güney Kore'nin KF-21'inden vazgeçerek tercihini MMU'dan yana kullanması sürpriz görülmeyecek. MMU'ya ilgi gösteren Güneydoğu Asya ülkeleri arasında Endonezya dışında Malezya da bulunuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!