'Miğfer ve çelik zırh göndereceğiz' diyerek Ukrayna'yı 5 milyon dolar çarpmışlar!

Sözde 'savunma şirketi sahibi' Koray Altınel, "Zırhlı miğfer ve çelik yelek göndereceğiz" diyerek 5 milyon dolar ödeme aldığı Ukrayna'ya ne miğfer ne de yelek hiçbir şey göndermedi. Kiev'den yetkili, çareyi Ankara polisine başvurmakta buldu. Altınel dolandırıcılık iddiasını reddediyor.

Savunma 28.04.2022, 15:04
'Miğfer ve çelik zırh göndereceğiz' diyerek Ukrayna'yı 5 milyon dolar çarpmışlar!

Ukrayna'ya kask ve çelik yelek göndereceklerini iddia ederek Kiev yönetiminden yetkili bir kişiyle anlaşma yapan iki kişi, 5 milyon dolarlık ödemeyi aldıktan sonra anlaşmayı unuttu. Türkiye'den savunma ürünleri alma konusunda görevlendirilen Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Vladimir Krakovetski, bu ay başında Ankara'da polise başvurarak 'dolandırıldıklarını' söyledi. 

Konunun savcılığa intikali sonrası başlatılan soruşturmada Manas Savunma ve Aka Arms adlı şirketlerin sahibi Koray Altınel ile gazeteci Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar gözaltına alındı. Bir süre tutuklu kalan iki isim 25 Nisan itibariyle serbest bırakıldı. 

OdaTV'den Toygun Atilla'nın geçtiğimiz günlerde duyurduğu bilgiye göre, mart ayı başında Ukraynalı Krakovetski ile ilk irtibata geçen kişi Murat Özvardar oldu. Kask ve zırh tedariğine ilişkin karşılıklı görüşmeler bir süre devam etti. Özvardar daha sonra Ukraynalı yetkiliyi Mehmet Dağlar aracılığıyla 'savunma şirketi sahibi' Koray Altınel ile tanıştırdı. 

1050'ŞER DOLAR DEĞERİNDE 5 BİN ADET SET

BreakingDefence adlı internet gazetesinde Ragıp Soylu'nun haberine göre bu iki isim, Krakovetski'ye 'en geç 12 Mart itibariyle her biri 1050 dolar değerinde 5 bin adet kask ve çelik yelek seti gönderme' sözü verdi. Bu tür anlaşmaların sadece 'devletten devlete' olabileceğini söyleyerek duruma şüpheyle yaklaşan Krakovetski, iki ismin ısrarlı takibi ve sürecin 'devletin bilgisi dahilinde' olduğunun söylenmesiyle ikna edildi. 

Taraflar birkaç günlük süreçte 5 milyon dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Krakovetski, ödemeyi bir kısmı kripto para cinsinden olmak üzere 11 farklı transferle ödedi. Anlaşmaya göre Koray Altınel, 5 bin adet kask ve zırh setini Polonya'ya gönderecek, Ukrayna ordusu ürünleri oradan teslim alacaktı. Ancak parası ödenmiş mallar hiçbir zaman Polonya'ya gönderilmedi. Ne Koray Altınel ne de Murat Özvardar, Ukraynalı yetkili Krakovetski'nin telefonlarına çıkmadı. 

ASKERLERİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU TUTUYORLAR

Krakovetski olaydan bir ay sonra çareyi Ankara polisine başvurmakta buldu. İki ülke arasındaki ilişkilere gölge düşüren sözkonusu dolandırıcılığa dair soruşturma sürüyor. Skandal vaziyetten ötürü ülkesinde zor duruma düşmüş Krakovetski şimdi, Kiev yönetiminin zırhların gelmemesi nedeniyle 4 Ukraynalı askerin ölümünden kendisini sorumlu tuttuğunu söylüyor. Türk yargısına güvendiğini kaydeden Krakovetski, mağduriyetinin giderilmesini talep ediyor. 

KORAY ALTINEL SUÇLAMALARI REDDETTİ 

Koray Altınel

T24'ten Asuman Aranca'ya konuşan Koray Altınel ise iddiaları reddediyor. Dolandırıcılığın sözkonusu olmadığını kaydeden Altınel, Krakovetski ile Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar ve Mehmet Dağlar aracılığıyla tanıştığını, görüşmeler sonrasında anlaştıklarını ve paranın ödenmesinden sonra da gerekli siparişlerin verildiğini belirtti. Altınel, 5 milyon dolar ödeme aldıklarını doğrulayarak şunları söyledi: "3 bine yakın yelek organize sanayide depoda bekliyor. Hem gümrükte hem fabrikada ürünler bekliyor. Biz sözleşmeyi parayı gönderen kişilerle yaptık. Ukrayna Büyükelçiliği'nin bizimle ilgili şikâyeti yoktur. Biz ticaretimize devam ediyoruz."

TEK CENT ALDIYSAM YÜZÜME TÜKÜRSÜNLER

Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar da hakkındaki iddialara açıklık getirdi. "Benim buradaki tek dahlim zor durumdaki bir ülkeye insani olarak yardımcı olmaktı" diyen Özvardar, Ukrayna'nın yardım talebini arkadaşı Mehmet Dağlar'a açtığını, savunma sanayiindeki isimleri bu şekilde bulduğunu kaydetti. Özvardar, "Ben ne Koray Altınel'i, ne Bülent Aygün'ü ne de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndaki kişiyi tanımam. Bu isimleri arkadaşım Mehmet Dağlar buldu ve Ukraynalılarla tanıştırdı. Bu kişilerle tek bir telefon görüşmem, mesajlaşmam, para alışverişim yok. Bu alışverişten tek bir cent aldıysam ve bu ortaya çıkarsa Kızılay meydanında herkes yüzüme tükürsün" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!