banner2

Miço'dan Rum lobisi ve Kongre'ye kesin emir: Türkiye'ye F-16 vermeyin!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Türkiye korkusu hem Beyaz Saray hem de ABD Kongresi'ndeki konuşmalarına yansıdı. Miço'dan işareti alan lobiler, "Türkiye'ye F-16 satmayın" kampanyasına hız verdi.

Savunma 18.05.2022, 11:13
Abone ol
Miço'dan Rum lobisi ve Kongre'ye kesin emir: Türkiye'ye F-16 vermeyin!

ABD topraklarındaki Ermeni ve Rum lobileri Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in ziyaretini de fırsat bilerek yine Türkiye karşıtı kampanyaları hızlandırdı. Sosyal medyada 'NoJetsForTurkey' etiketini dolaşıma sokan Ermeni ve Rumlar, Türkiye'nin 40 adet F-16 ve 80 adet modernizasyon kiti talebine Kongre'nin onay vermemesini istiyor. 

ABD'de faaliyet yürüten ve aralarında Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin de (ANCA) bulunduğu örgütler hem Beyaz Saray hem de Kongre'ye yaptıkları çağrıda şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'ye satılması düşünülen silah sistemleri ABD çıkarlarını ve Amerikan değerlerini baltalayacak şekilde konuşlandırılacak. Bir silah satışı olacaksa bile bunun kısıtlı şekilde gerçekleştirilmesini istiyoruz."

Sözkonusu kampanyanın Yunan Başbakanı Miçotakis'in ABD Kongresi'ndeki konuşması sonrası tetiklenmesi dikkat çekti. Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümün kabul edilemeyeceğini, Ege Denizi üzerinde de Türk savaş uçaklarının ihlaller yaptığını ileri süren Miçotakis, şu ifadeleri sonrası ayakta alkışlandı:

ÜLKE İSMİ VERMEDİ AMA HER CÜMLESİNDE TÜRKİYE KORKUSU VARDI

"Sizden değerli Kongre üyelerinden, son 48 yılda Helenizm'in bitmeyen sancılarına neden olan açık bir yarayı unutmamanızı rica ediyorum. Kıbrıs'ın işgalinden ve ardından bölünmesinden bahsediyorum..." 

NATO'nun güneydoğu kanadında bir kriz ihtimalinden bahsederek Türkiye'yi Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya benzeten Miçotakis, "NATO'nun ihtiyaç duyduğu son şey, Ukrayna'nın Rusya'yı yenmesine yardım etmeye odaklandığımız bir zamanda, NATO'nun güneydoğu kanadındaki bir başka istikrarsızlık kaynağıdır" ifadeleriyle doğrudan Ankara'yı hedef aldı ve silah satış kararları verirken bunun dikkate alınması gerektiğini söyledi. 

ATİNA'YA F-35 VERECEKLER 

Miçotakis, ABD Kongresi'nde Ermeni lobisinin önemli ismi Frank Pallone ile de görüştü. Pallone, Türkiye'ye F-16 satılmaması için imza toplayan isimlerden biriydi.

ABD Kongresi'nde oldukça güçlü durumdaki Ermeni ve Rum lobilerinin Türkiye'nin F-16 alımını baltalayabileceği yönündeki işaretler arttı. ABD Dışişleri mart ayında Kongre'ye 'F-16 satışında bir sakınca bulunmadığına ilişkin' mektup göndermiş, Beyaz Saray'ın bu tutumu Türkiye karşıtı çevrelerde tepkiye neden olmuştu.  

F-16 alıml sürecinin büyük ihtimalle çıkmaza girmesi beklenirken ABD Başkanı Joe Biden'ın Miçotakis'in F-35 talebine olumlu baktığı belirtiliyor. Atina, 3,5 milyar dolar değerinde 24 adet F-35 savaş uçağı almak için süreci bir an önce başlatmak istiyor.

Kongre üyelerinin büyük ilgi gösterdiği Miçotakis, Bob Menendez'le de (sağdan üçüncü) böyle poz verdi. Menendez, mülkiyeti Türkiye ait olan parası ödenmiş F-35'lerin Yunanistan'a verilmesini istemişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!