banner2

Malezya'ya satılan KARAOK sayısı belli oldu: ROKETSAN'dan büyük başarı!

Ünlü Javelin tanksavar silahının en önemli rakiplerinden biri olması beklenen ROKETSAN ürünü KARAOK, Malezya'ya ihraç edildi. Kuala Lumpur yönetimi, ihalede Güney Koreli ve Çinli rakiplerini geride bırakan Türk güdümlü füzesinden 108 adet sipariş verdi.

Savunma 16.09.2023, 17:26 16.09.2023, 17:50
Abone ol

ROKETSAN'ın 2016 yılında geliştirmeye başladığı ve 2019 yılında kamuoyuna tanıttığı güdümlü tanksavar silahı KARAOK, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesinin ardından ilk kez yurtdışına ihraç edildi. 

Defense News adlı yayın organına bilgi veren ROKETSAN kaynakları KARAOK silahının Güneydoğu Asya ülkesi Malezya'ya satıldığını açıkladı. 

ROKETSAN'ın Malezya'daki tanksavar silahı ihalesinde Güney Kore ve Çinli rakipleriyle yarıştığını anlatan kaynaklar, Türk silahının rakiplerini geride bırakarak ihaleyi kazandığının altını çizdi. ROKETSAN önümüzdeki dönemde Malezya'ya 108 adet KARAOK güdümlü tanksavar füzesi sevk edecek. 

Sektörden bir kaynak, anlaşma bedelinin 20 milyon dolar olduğunu belirtiyor. 

Tanksavar silahı KARAOK ilk olarak 2019 yılında İstanbul'daki IDEF savunma fuarında sergilenmişti. (Fotoğraf: Atilla Diş)

KARAOK TANKSAVAR SİLAHI ÖZELLİKLERİ

Zırh delici özellikteki güdümlü füzesiyle tank ve zırhlı araçların yanında müstahkem sığınakları da tahrip edebilen KARAOK, 2 ilâ 4 kilometre mesafedeki hedeflerin imhasında kullanılıyor. 

Kızılötesi görüntüleyici başlığı sayesinde gece/gündüz görev yapabilen portatif, kısa menzilli bir tanksavar silahı olan KARAOK 125 mm çapında ve 16 kilogram ağırlığa sahip. Hedefini doğrudan yahut havadan dalış yaparak vurabilen KARAOK, araç üzerindeki lançerden fırlatıldığı gibi, omuzdan da atılabiliyor. 

Kısa, orta ve uzun menzilde tanksavar mühimmatları: KARAOK, OMTAS ve L-UMTAS

JAVELIN'E ÖNEMLİ BİR RAKİP GELDİ 

Malezya'ya ihraç edilen KARAOK paketi her fırlatıcı için 6 füzeyle birlikte teslim edilecek. Yani Kuala Lumpur'a toplamda 108 füze ve 18 fırlatıcı gönderilecek. Sistemde ayrıca iç ve dış mekan simülatörleri ile test ekipmanları da bulunuyor. 

KARAOK, Lockheed Martin-RTX ortak üretimi Javelin tanksavar silahının Türkiye'deki karşılığı durumunda. Zırhlı araçların tahrip edilmesindeki etkinliğinden ötürü bu silahların dünya üzerinde geniş bir pazarı bulunuyor. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şimdilik 300 fırlatıcıdan oluşan KARAOK setine sahip olduğu sanılıyor. ROKETSAN'ın önümüzdeki dönemde bu silahı başka ülkelere de satmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Amerikan Javelin tanksavar silahları Ukrayna cephesinde sık sık görüntüleniyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!