banner2

Lütfen bizi Baykar'a götürün: Bakan Mustafa Varank şahit olduğu manzarayı böyle anlattı

Dünyada 30'dan fazla ülkenin kullandığı Türk SİHA'ları, yurtdışından Türkiye'ye gelen heyetlerin programına 'Baykar' maddesini mutlaka ekletiyor.

Savunma 02.02.2023, 11:22 02.02.2023, 12:10
Abone ol

Bayraktar TB2, ANKA, AKSUNGUR ve AKINCI'yı şimdiye dek 30'dan fazla ülke satın aldı. Adı şimdiden havacılık efsaneleri arasında yerini alan TB2, 28 ülke tarafından tercih edilerek 'dünyanın en çok tercih edilen silahlı insansız hava aracı' unvanını açık ara elinde bulunduruyor. Türk SİHA'larına dünyanın yoğun ilgisi, yurtdışından gelen heyetlerin programına 'Baykar' maddesini mutlaka ekletiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu duruma ilişkin ilginç bir anısını paylaştı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Diplomat Akademi Kampı'nı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada Varank, "Türkiye, savunma sanayii alanında önemli bir ivme yakaladı. Ülkeler SİHA satın alabilmek için sıraya girmiş durumda. Her gelen uluslararası heyet, 'Bizi BAYKAR'ın fabrikasına götürün.' diyorlar. Neden? Biz sahada oyun değiştirici bir teknolojiyi Türkiye olarak geliştirdik. Bunu üretiyoruz. Bunun etkilerini de her alanda görebiliyoruz" dedi. 

TÜRKİYE DOĞRU ZAMANDA YATIRIM YAPTI

İnsansız hava araçları sektörüne pek fazla ilginin olmadığı bir dönemde Türkiye'nin bu işe başladığına ve öne geçtiğine işaret eden Varank, "Yani doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapmaya başladık. Eğer doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaparsanız emin olun başarısız olma ihtimaliniz yok. Biz doğru zamanda İHA teknolojisine yatırım yaptığımız için dünyada İHA'larda bir numaralı ülke konumuna geldik. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Türkiye'yi büyük bir değişim ve dönüşümle bölgesinde önemli bir güç haline getirmek istiyoruz" diye konuştu. 

Baykar fabrikası yurtdışından gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri oldu. Tesisleri geçtiğimiz günlerde Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de ziyaret etmişti. 

GENÇLERE PROJELERİ İÇİN DESTEK

Türkiye'de ihracatın yüzde 95'inin sanayi ürünlerinden oluştuğuna dikkat çeken Varank, "254 milyar dolar ihracat yapabilen bir ülke. İhracatımızın yüzde 95'ini de sanayi ürünleri oluşturuyor. Üreterek satabilen bir ülkeyiz. Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Türkiye'nin bu üretim altyapısı hem bölgesinde hem dünyada Türkiye'yi farklı bir konuma taşıdı. Şu anda bütün global markalar Türkiye'ye gelip yatırım yapmak istiyor. Tedarikçilerimiz, üreticilerimiz müthiş bir ivmeyle hareket ediyorlar" ifadelerini kullandı. 

Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı 'gençlerin bir numaralı bakanlığı' olarak tanımlayan Varank, elinde projesi olan ve devletin destek verip vermediğini merak eden gençleri 'yatirimadestek.gov.tr' adresini ziyaret etmeye çağırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!