Yandex Metrica

Sitede Ara

KIZILELMA'nın tasarımı neden değişti? İnsansız uçağın yeni hali ortaya çıktı

KIZILELMA'nın tasarımı neden değişti? İnsansız uçağın yeni hali ortaya çıktı

Türkiye'nin ilk insansız hayalet uçağı KIZILELMA, yeni tasarımıyla ortaya çıktı. Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve beraberindeki heyetin Baykar'ı ziyareti sırasında KIZILELMA, yeni görüntüsüyle dikkatleri bir anda üzerine çekti. 

Savunma

10.07.2024, 12:16

İnsansız hava aracı üretiminde dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alan Baykar, Türkiye'nin ilk insansız uçağı KIZILELMA'yı yeniden tasarladı. Stratejik hayalet uçağın kuyruk kısmındaki değişim, şirketin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir fotoğrafta ortaya çıktı. 

Tartışmaların odağına oturan görüntü, taarruzî insansız hava aracı AKINCI'nın ortak üretimine ilişkin Baykar'la 3 milyar doların üzerinde bir anlaşmaya imza atarak askerî havacılıkta dev bir hamleye imza atmış Suudi Arabistan'dan gelen heyetin ziyareti sırasında ifşa oldu. 

KIZILELMA yeni tasarımıyla ortaya çıktı.

Teknoloji devi Baykar, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Selman ve ekibini ağırlarken misafirlerine KIZILELMA'nın yeni prototipini tanıttı. 

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ile birlikte Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın da dahil olduğu fotoğrafta, insansız uçağın yeni görüntüsü meydana çıktı. 

F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize en az 128 tane lazım F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize... Haberi Görüntüle

AESA RADARI İÇİN BURUN KISMI DA DEĞİŞMİŞ

Uçaktaki değişime dikkat çeken ilk isim savunma-havacılık analisti, gazeteci Tolga Özbek oldu. KIZILELMA'nın bir kez daha elden geçirildiğini, uçağın yeni prototiple asıl hüviyetine kavuşmuş göründüğünü ifade eden Özbek, "KIZILELMA aerodinamik olarak daha yakışıklı duruma gelmiş görünüyor. Uçağın tasarımı birçok yönden değişmiş" dedi. 

Kanatlarda kumanda sistemlerinin bulunduğu mekanizmaların gövde içerisine alındığına, kuyrukta da çıkıntıların azaltıldığına dikkat çeken Özbek, KIZILELMA'nın yeni tasarımıyla radarda görünürlüğünün daha da azalmış olacağını dile getirdi. 

İnsansız uçağın burun kısmında da değişikliğe gidildiğine işaret eden Özbek, bundaki amacın muhtemelen ASELSAN yapımı AESA radar MURAD-100A'nın entegrasyonu olduğunu söyledi. 

"Tek motorlu uçağın arka gövdesi giderek F-35'e daha çok benziyor" diyen Özbek, ilk prototiplerinde Ukrayna yapımı motor kullanan KIZILELMA'nın yeni motor ya da motorlara yeni tasarımla hazırlık yaptığını ileri sürdü. 

Vecihi Hürkuş'u kederden öldürdüler: Amerikan mandacılarının ilk kurbanı acılar içinde can verdi Vecihi Hürkuş'u kederden öldürdüler: Amerikan mandacılarının ilk kurbanı acılar içinde... Haberi Görüntüle

ÇOK SAYIDA MOTOR SEÇENEĞİ OLACAK

Baykar, KIZILELMA uçağında İvçenko-Motor Sich şirketince üretilen AI-25TLT motorunu kullanıyor. TUSAŞ Motor Sanayii-TEI ise hem KIZILELMA hem de ANKA-3'e güç verecek TF6000'i geliştirmeye devam ediyor. TEI-TF6000 motorunun testleri sürüyor. 

TEI aynı zamanda TF6000'den daha güçlü olacak TF10000'in de prototipini geliştiriyor. Ukrayna motorlarıyla birlikte bu 2 motor, KIZILELMA'ya güç verecek adaylar arasında bulunuyor. 

KIZILELMA yeni tasarımıyla ortaya çıktı.

Bunların yanında Baykar şirketi, kendi ürünlerinde kullanılmak üzere motor geliştirme kararı aldı. Şirketin genel müdürü Haluk Bayraktar, motor üretmek için 300 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını belirtmiş ve 4 yıl içerisinde KIZILELMA'ya yerli motor üretmeyi hedeflediklerini açıklamıştı. 

Yani Ukrayna ve TEI motorları haricinde KIZILELMA'nın kullanabileceği üçüncü bir seçenek daha olacak. Haluk Bayraktar, 2024 yılı içerisinde en az 12 adet KIZILELMA üretmeyi planladıklarını, 2025'te bu sayının artacağını, 2026'da ise 48 adet KIZILELMA üreteceklerini söyledi. 

Önümüzdeki yıllarda bu uçak için yüksek sayıda motor gereksinimi ortaya çıkacak. KIZILELMA'daki tasarım değişikliğinin motor kullanımında esneklik sağlamayı amaçladığı da ileri sürülüyor. 

TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2 bin kilometreye uçurur TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2... Haberi Görüntüle

İNİŞ TAKIMLARI VE STEALTH ÖZELLİĞİ DAHA İYİ OLDU

Tolga Özbek, gövdedeki değişikliklere ek olarak KIZILELMA'da iniş takımlarının da güncellediğine şu ifadelerle dikkat çekiyor:

"Gördüğüm kadarıyla iniş takımları daha güçlü hale getirilmiş, biraz daha büyümüş. Güçlendirilmiş iniş takımları demek bu uçağın daha fazla yük taşıyabilmesi demek. İkinci önemli faktör de KIZILELMA'nın TCG ANADOLU'dan yapacağı operasyonlar. 

Güverteye inişler sırasında kısa mesafede durabilmek için uçağın neredeyse STOVL hızına yakın süratsiz biçimde güverteye çarpması gerekiyor. O şokun iniş takımları tarafından alınması için güçlü iniş takımlarına ihtiyaç var. Burada da böyle bir değişiklik yapılmış durumda.

KIZILELMA'daki aerodinamik değişimler hoş olmuş. Muhtemelen bu uçağın tasarımıyla ilgili stealth (görünmezlik) anlamındaki özellikleri daha da iyileştirilmiş durumda. Malum, Milli Muharip Uçak KAAN görev yaparken bir tarafında KIZILELMA bir tarafında da ANKA-3 olacak. 

Pilot bir yandan KAAN'ı kontrol ederken o İHA sistemlerini de kullanacak. Muhtemelen ANKA-3'ü daha çok hava-yer görevlerinde, KIZILELMA'nın da hava-yer ve hava-hava görevlerinde kullanımı planlanıyor." 

KIZILELMA, TCG ANADOLU gemisine iniş kalkış yapacak.

Habere Tepki Ver

79

0

4

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading