banner2

KIZILELMA Türkiye'nin ayaklarını yerden kesti! Selçuk Bayraktar son görüntüleri paylaştı

KIZILELMA'nın gökyüzüyle buluşmasına ramak kaldı. Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçağının tekerlerinin yerden kesildiği anları paylaştı.

Savunma 03.12.2022, 15:18 03.12.2022, 16:21
Abone ol

TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olan Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, denizaşırı görevlerde ve Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik bir rol üstlenecek.

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA'nın testleri tüm hızıyla devam ederken Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'dan sürpriz bir paylaşım geldi.

Geçtiğimiz günlerde KIZILELMA'nın pistte ilk koşu testine ilişkin görüntüleri paylaşan Bayraktar, şimdi ise insansız uçağın pistten teker kestiği anları servis etti. Sözkonusu görüntüler KIZILELMA'nın artık uçmasına ramak kaldığını gözler önüne serdi.  

''ZOR TUTUYORUZ''

Sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşımda bulunan Selçuk Bayraktar, şu ifadelere yer verdi: ''Zor tutuyoruz… Bayraktar KIZILELMA teker kesme testinde ayaklarını yerden kesti. Az kaldı inşallah. Having a hard time keeping KIZILELMA on the ground.''

İNSANSIZ UÇAK KIZILELMA'NIN ÖZELLİKLERİ

  • Milli İnsansız Uçak Sistemi KIZILELMA'nın önümüzdeki aydan itibaren uçmaya başlaması planlanıyor.
  • Maksimum kalkış ağırlığı 3,5 ton olarak planlanan MİUS'un gövde içi ve kanat altı podları dahil 1,5 ton yük taşıyabilmesi hedefleniyor.
  • 40 bin feet irtifada saatte 900 km hızla gidecek MİUS'a Ukrayna üretimi AI-25TL Turbofan motoru güç verecek.
  • İlk MİUS'ların ortaya çıkmasının ardından AI-25 TL model motorun Türkiye'ye özel olarak geliştirilmesi ve AI-25TLT adıyla yeniden dizaynı amaçlanıyor. MİUS'un yeni tasarım bu motorla saatlik hızını artırması ve ses hızının üzerine çıkması (süpersonik) planlanıyor. Her şey yolunda giderse MİUS saatte en az 1100 km mesafe kat edecek. Bu ise daha uzun mesafelere operasyon kabiliyeti demek.
  • Kanat altında bomba taşımadığı görevlerde MİUS, radarda çok küçük bir iz bıraktığı için 'hayalet' sınıfında bir İHA olacak. 'Kanard' olarak adlandırılan kuyrukların MİUS'a yüksek manevra kabiliyeti sağlayacağı belirtiliyor.
  • Akıllı filo otonomisi olarak da adlandırılan 'sürü halinde operasyon' yeteneği MİUS'un bilgisayarlarında varolacak.

KIZILELMA koşu testi görüntüleri 20 Kasım 2022'de paylaşılmıştı. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!