banner2

KİRPİ-1'den sonra COBRA-2: Türk zırhlı araçları trenle Ukrayna'ya gönderildi

Savaş öncesi imzalanmış savunma anlaşmaları kapsamında son bir yılda Ukrayna'ya BMC yapımı KİRPİ-1 tipi 200 kadar zırhlı araç gönderen Türkiye, araç ailesini genişletiyor. KİRPİ'lerin ardından Otokar yapımı COBRA-2'ler de trenle Ukrayna'nın yolunu tuttu.

Savunma 14.04.2023, 12:22 26.06.2023, 20:11
Abone ol

Türkiye'den Ukrayna'ya zırhlı araç sevkiyatı sürüyor. Rus ordusunun 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı işgal hamlesine karşı Ukrayna halkının yanında olan Türkiye, geçtiğimiz yıldan beri bu ülkeye BMC üretimi KİRPİ-1 tipi zırhlı araçlardan 200 civarında yollamıştı. Şimdi buna Otokar üretimi COBRA-2'ler eklendi. 

Mayına ve bombalara dayanıklı olarak imâl edilen onlarca COBRA, bir yük treninin üzerinde Romanya topraklarında görüntülendi. Bu araçların Ukrayna'daki cephe hatlarına gönderilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince bir dönem yoğun olarak kullanılan COBRA-1'lerin modern versiyonu olan COBRA-2, 11 kişiye kadar taşıyabildiği personelin hedef noktaya güvenli biçimde intikalini sağlıyor. 

Romanya'da görüntülenen COBRA-2'lerin üzerinde stabilize silah sisteminin bulunması da dikkat çekti. Türkiye, mayına dayanıklı zırhlı personel taşıyıcı (MRAP) olarak tanımlanan bu araçların üretiminde dünyanın en yetkin ülkelerinden biri durumunda. Farklı tip ve boyutlarda Türk yapımı zırhlı araçlar dünyanın dört bir yanında güvenlik güçleri tarafından kullanılıyor. 

DAHA ÖNCE KİRPİ-1'LER GİTMİŞTİ

Savaş öncesi Ankara ile Kiev arasında imzalanmış savunma anlaşmaları kapsamında gerçekleştirilen son sevkiyatın kaç adet COBRA zırhlısını kapsadığı bilinmiyor. Otokar yapımı COBRA-2 öncesinde Kirpi-1 tipi araçlar da Ukrayna ordusunun kullanımı için Kiev'e gönderilmişti.

BMC şirketi yetkilileri sözkonusu sevkiyatın kendileriyle bir ilgisi olmadığını açıklamış, bu beyanat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki eski tip zırhlıların Ukrayna'ya sevk edilmekte olduğunu ortaya koymuştu. TSK envanterinde 5-10 yaşındaki zırhlı araçlar böylelikle daha modern olanlarıyla değiştiriliyor.

KİRPİ tipi zırhlıların mayına, el yapımı patlayıcılara ve füzeli saldırılara karşı dünyanın en dayanıklı araçlarından olduğu biliniyor. KİRPİ-1'ler Ukrayna'da şimdiye dek sıklıkla Bahmut çevresinde görüntülendi. COBRA-2'lerin önümüzdeki dönemde hangi cephede ortaya çıkacağı merak konusu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!