Yandex Metrica

Sitede Ara

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte popüler hale gelen kamikaze dron konseptini ilk kez 2020 yılında Libya'da uygulayan Türkiye, bu işe erken başlamış olmanın avantajını kullanıyor. KARGU, ALPAGU ve TOGAN adında kamikaze İHA üçlüsünü geliştiren ve bunları ihraç eden STM şirketi şimdi havadan mühimmat bırakan çok özel bir dronu, BOYGA'yı ihraç etti. 

Savunma

09.07.2024, 19:23

Kamikaze dronla saldırı konseptini dünyada ilk uygulayan ülke durumundaki Türkiye, bu alanda yola erken çıkmış olmanın semeresini topluyor. KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan oluşan kamikaze İHA ailesinin üreticisi STM, havadan mühimmat bırakan BOYGA dronunu yurtdışına ihraç etti. 

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) yapay zeka ve otonom harekât yeteneklerine sahip kamikaze dron KARGU'yu 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etmiş ve bu dron, 2020 yılında Libya'daki savaş sırasında darbeci Hafter güçlerine karşı kullanılmıştı. 

Bir kamikaze dronun hedefini yapay zeka kullanarak vurduğu ilk operasyona imza atan KARGU, Birleşmiş Milletler raporuna girmesinin ardından tüm dünyada tanınır hale geldi ve pek çok ülkeye ihraç edildi.

KARGU, Eylül 2023'te Azerbaycan'ın Karabağ'ı Ermeni işgalcilerden arındırdığı son operasyonda da kullanıldı.

KARGU, ALPAGU ve TOGAN
 

STM, döner kanatlı KARGU'nun yanında sabit kanatlı akıllı mühimmat ALPAGU'yu da henüz Türk ordusuna teslim etmeden yurtdışına satmayı başardı. ALPAGU daha sonra TSK envanterine gözcü İHA TOGAN'la birlikte dahil oldu. 

Harekât esnasında KARGU ve ALPAGU'ya hedef tayini sağlayan gözetleme İHA'sı TOGAN da STM'nin ihraç ettiği ürünler arasına girdi. 

Bu esnada havadan mühimmat bırakan BOYGA dronunu geliştiren şirket, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 2022'de başlayan teslimatın ardından bu dronu Afrika'da bir ülkeye ihraç etti. Çarpıcı gelişme, STM'nin açıklamasıyla duyuruldu. 

Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp istasyonu kurduk Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp... Haberi Görüntüle

TAKTİK MİNİ İHA'LARIN HEPSİ İHRAÇ EDİLİYOR

Şirketin yayınladığı mesajda görüşlerine yer verilen STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, geliştirdikleri taktik mini İHA ailesinin uluslararası arenada öncü hale geldiğini dile getirerek şu açıklamayı yaptı:

STM yapımı BOYGA dronu düşman hedeflerinin üzerine mühimmat bırakıyor.

"Döner kanatlı vurucu İHA'mız KARGU'yu 2018'de TSK envanterine kattık ve bugüne kadar 10'dan fazla ülkeye ihraç ettik. Ardından ailemizin gözcü üyesi TOGAN'ı 2 yıl önce ordumuzun hizmetine sunduk ve sonrasında iki Afrika ülkesine ihracat gerçekleştirdik. 

Son olarak sabit kanatlı vurucu İHA'mız ALPAGU'yu da 2023 yılında ilk kez ihraç ettik. Tüm bu başarıların ardından ordumuz envanterine kazandırdığımız BOYGA'yı da bir Afrika ülkesine ilk kez ihraç etmiş bulunuyoruz. 

Böylece, geliştirdiğimiz ve sahada kendini başarıyla kanıtlayan taktik mini İHA ailemizin tüm üyelerini ihraç ederek önemli bir başarıya imza attık. 

Sahada sürpriz etki yaratan ve etkili olan İHA'larımızın yeni ihracatları için görüşmelerimiz de sürüyor. Ordumuz başta olmak üzere dost ve kardeş ülkelerin taleplerini karşılamak için mini İHA alanındaki üretim kapasitemizi artırdık."

Koskoca Rusya bu silaha muhtaç kaldı: Vogan-9SP cephedeki katliamı önleyecek mi? Koskoca Rusya bu silaha muhtaç kaldı: Vogan-9SP cephedeki katliamı önleyecek... Haberi Görüntüle

BOYGA'NIN KENDİNE HAS MÜHİMMATI VE YAZILIMI VAR

Rusya-Ukrayna savaşında hem kamikaze özellikli hem de mühimmat bırakan dronların sahada ne kadar oyun değiştirici bir unsur olduğunun görüldüğünü kaydeden Güleryüz, millî ve özgün bir yazılıma sahip BOYGA'nın kendine has bir mühimmata sahip olduğunu, kestirim algoritması ile kullanıcılara sahada ciddi avantaj sağladığını dile getirdi. 

STM Genel Müdürü, "Yüksek irtifadalardan hedefleri tam hassasiyetle vurabilen BOYGA, bu sayede düşman tarafından tespit edilmesi güç bir silah olarak dikkat çekiyor" açıklamasında bulundu. 

Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma süresine sahip.

3 bin metre maksimum uçuş irtifasına erişebilen Boyga platformu, 10 kilometre menzilde görev yapmasının yanı sıra 17 kilogram ağırlığıyla kolaylıkla taşınabiliyor.

Mühimmat sistemi entegrasyonu ise MKE işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading