banner2

Kardeş ülke coştu: TB2'nin yanında AKINCI ve AKSUNGUR'u da satın aldılar!

Tacikistan'la çatışmalarda Bayraktar TB2'nin vurucu gücünü gören Kırgızistan SİHA filosunu genişletiyor. Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye'den TB2 dışında AKINCI ve AKSUNGUR'u da satın aldıklarını söyledi.

Savunma 25.11.2022, 15:18
Abone ol

Türk Devletleri Teşkilatı üyesi kardeş ülke Kırgızistan'ın Baykar şirketinden AKINCI TİHA ve TUSAŞ'tan AKSUNGUR satın aldığı ortaya çıktı. 

Geçtiğimiz yıl yine Baykar'ın Bayraktar TB2'sini alarak bu silahı Tacikistan sınırındaki çatışmalar sırasında kullanan Bişkek yönetimi, insansız operasyon kabiliyetini geliştirme hedefi kapsamında Türkiye'de üretilen diğer araçlara yöneldi. 

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşıyev ekim ayında Türkiye'ye gelerek Baykar tesislerini ziyaret etmişti. Sosyal medya hesabındaki paylaşımında Taşıyev, "AKINCI bizimdir! Kardeş halk sayesinde!" diye yazmıştı.

Bişkek yönetiminin aradan geçen sürede hem AKINCI hem de AKSUNGUR'u satın aldığı ortaya çıktı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov sözkonusu anlaşmaları doğruladı.

Kırgızistan Halk Kurultayı toplantısındaki konuşmasında ordunun nasıl donatıldığına ilişkin bilgi veren Caparov şunları söyledi:

"Savunma Bakanlığı yeniden oluşturuldu, ordumuzu güçlendiriyoruz. Askerlerimizin başarılarıyla daha fazla ön plana çıktığını görüyorsunuz. İktidara geldiğimde zırhlı araçlarımız yoktu, sonra savunma bütçesine daha önce olmadığı ölçekte kaynak aktarmaya başladık. TIGR (Rus Tiger) zırhlı araçlarını aldık. Ağır askeri teçhizat edindik. TB2, AKINCI ve AKSUNGUR insansız hava araçları satın aldık. Modern askeri teçhizat ve silahlar son dönemde satın alındı."

Caparov'un bu açıklamasıyla kesinlik kazanan ihracatla birlikte Kırgızistan, Türk yapımı SİHA'ların 3 farklı modelini aynı anda kullanan ilk ülke olarak tarihe geçti. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!