banner2

Karadaki büyük robot ateş etti: Yakında Mehmetçikle testlere katılacak

İnsansız kara araçlarında BARKAN'ın ardından KAPGAN'la boy gösteren HAVELSAN, bu ağır robotu ilk atışlı teste soktu. Ortaya heyecan veren görüntüler çıktı.

Savunma 29.01.2023, 19:19
Abone ol

Türkiye insansız hava araçlarında elde ettiği başarıyı deniz ve kara araçlarında da yakalamaya çok yakın. Denizde ve karada Türk ordusunun kullanımına hazırlanan irili ufaklı pek çok insansız sistem bulunuyor. Karada çeşitli robotik sistemler üzerinde çalışan ve hava platformlarıyla birlikte bunları bütüncül şekilde 'dijital birlik' konseptinde buluşturan HAVELSAN, hafif tonajlı BARKAN'ın ardından KAPGAN'la sahnede. 

SAHA EXPO 2022 Fuarı'nda ilk kez sergilenmesinin ardından kısa süre içerisinde araziye çıkan orta sınıf insansız kara aracı KAPGAN, test görüntüleriyle izleyenlere heyecan verdi. Samsun Yurt Savunma'nın (SYS) Samsun'daki atış poligonunda gerçekleşen test atışı, Unirobotics'in silah kulesi ve SYS Canik M2 QCB 12,7 milimetre ağır makineli tüfeğiyle yapıldı. 

Ağır makineli tüfekle hem gece hem de gündük atışlar yapan KAPGAN arazide bir süre yol alarak sürüş performansını da ortaya koydu. Bu testle birlikte yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren Canik M2 QCB 12,7 milimetre ağır makineli tüfek de ilk kez bir insansız kara aracıyla kullanılmış oldu.

YAKINDA KARDEŞLERİNİN YANINDA OLACAK

İnsansız kara araçlarının geldiği noktaya dair değerlendirmelerde bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, İHA'larda edinilen tecrübe ve dünya çapındaki başarıyı diğer insansız sistemlerde de edinmekte kararlı olduklarını söyledi.

İKA'larda birçok Türk savunma sanayisi şirketinin gerçekten başarılı çalışmalara imza attıklarına işaret eden Demir, şunları söyledi: 

"Bazı ürünlerimiz güvenlik güçlerimizin hizmetinde kullanılırken, bazılarına da yeni kabiliyetler kazandırma çalışmaları sürüyor. İnsansız kara araçlarımız bir yandan yeni silahlarını kuşanmaya da devam ediyor. 12,7 milimetre ağır makineli tüfekle ilk atış testlerini başarıyla geçen KAPGAN İKA'mız da sahada görev yapan kardeşlerinin yanına gitmek için sabırsızlanıyor. Projede emeği geçen bütün firmalarımızı tebrik ediyor, bu alanda daha büyük başarılara imza atacaklarına yürekten inanıyorum."

KAPGAN BİR AKILLI ROBOT 

Veysel Ataoğlu

HAVELSAN Robotik ve Otonom Sistemler Proje Müdürü Veysel Ataoğlu da SAHA EXPO'da geçen yıl yaptıkları sunumun ardından KAPGAN'ın test programına alındığını söyledi.

Platform üreticisiyle ilk olarak gövde performans testleri yaptıklarını dile getiren Ataoğlu, belli bir noktaya geldikten sonra araç üzerinde ne tip faydalı yükler kullanılabileceğiyle ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.

HAVELSAN olarak farklı tip platformlarla yaptıkları çalışmaları KAPGAN'a entegre etme noktasında da belli aşamalara geldiklerini ifade eden Ataoğlu, şöyle konuştu:

"Dijital birlik noktasında çalışmalarımız var. HAVELSAN, Türkiye'de dijital birliğe öncülük eden bir firma ve KAPGAN da bu dijital birliğin yeni üyesi. Dijital birlik sürü algoritmaları, bir diğer insansız kara aracımız BARKAN, insansız hava aracımız BAHA, insansız deniz aracımız SANCAR'la birlikte KAPGAN'ın oluşturduğu kümelenmeyle yeni muharebe alanında farklı nasıl konseptler oluşturabiliriz, bunun üzerinde çalışıyoruz. HAVELSAN özellikle yazılım noktasında öne çıkıyor. Her zaman dediğimiz gibi biz bir platform üreticisi değiliz. Biz bunun akıl tarafındayız ve KAPGAN da bir araç değil bir akıllı robot aslında."

DAHA AĞIR SİLAHLARLA DENENECEK

Veysel Ataoğlu, gövde performans testleri sürerken belli bir noktadan sonra silah mukavemet, geri tepme, bunların gövdeye etkisini görmek için atış testlerine başladıklarını bildirdi.

Farklı tip silahları boyut boyut deneyeceklerini ve çalışmalara Unirobotics ile birlikte 12,7 milimetre ağır makineli tüfekle başladıklarını belirten Ataoğlu, "Bu silahlar da yaklaşık 2 ay önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi. Bu noktada da aslında bir ilk olmuş oldu. Envantere giren silahı ilk defa bir insansız kara aracı üzerinde test ettik. Başarılı sonuçlar aldık bu atışlardan sonra. Gece atışından sonra gündüz atışlarını yaptık. Ayrıca silahlı şekilde sahadaki performansına bakıyoruz." dedi.

ÜZERİNDE DRON KALKABİLECEK 

Aracın 5 kilometre olan haberleşme alanını, üzerinden kalkacak dronla, daha da artırma noktasında çalışma yaptıklarını ifade eden Ataoğlu, otonom kabiliyeti, sürü algoritmaları, farklı tip fırsat sinyalleri, GPS kaybında görsel navigasyon gibi konularda da faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getirdi.

KAPGAN projesinin seyrine ilişkin bilgiler veren Ataoğlu, şunları kaydetti:

"Ocak ayına kadar gövde testleri yaptık. Ocaktan sonra silah atış testleri ve aynı anda da farklı tip yazılım kabiliyetleri test sürecine girmiş bulunmaktayız. Hedefimiz bu yılın ilk yarısı itibarıyla aracı kuvvetin kullanabileceği bir konsepte getirip, kuvvetle birlikte aracı test etmek istiyoruz. Bu noktada da belli başlı girişimlerimiz var. Kısa bir süre içerisinde sahada daha aktif bir şekilde görebileceksiniz aracımızı."

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ULUSLARARASI ARENADA 

Veysel Ataoğlu, ihracat konusundaki çalışmalarının da SAHA Expo'da başladığını ve sonrasında yaptıkları görüşmeler doğrultusunda aracın farklı ülkelere testlere gönderilebileceğini bildirdi.

Aracın yurt dışı tanıtım faaliyetlerine de öncelik verdiklerini anlatan Ataoğlu, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki ay içerisinde yurt dışında bir ülkede aracımızı sergilemeyi planlıyoruz. Sadece bu aracı da değil dijital birlik konseptini orada sergileyeceğiz. Bu şekilde bu aracımızla da yurt dışına bir şekilde açılmış olacağız ve faaliyetlerimiz daha hızlı devam edecek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!