banner2

Kamikaze KARGU'yu 20'den fazla ülke istedi! STM Genel Müdürü: Asya ve Güney Amerika'ya sattık

Libya'da kullanıldıktan sonra tüm dünyaca tanınır hale gelen STM tasarımı kamikaze KARGU'ya büyük ilgi var. Bakü'deki TEKNOFEST'te açıklama yapan STM Genel Müdürü Güleryüz, KARGU'ya müşteri olan 20'den fazla ülkeyle görüştüklerini söyledi.

Savunma 27.05.2022, 12:01
Abone ol
Kamikaze KARGU'yu 20'den fazla ülke istedi! STM Genel Müdürü: Asya ve Güney Amerika'ya sattık

Azerbaycan'da düzenlenen TEKNOFEST'te Türkiye'den savunma sanayii şirketleri boy gösteriyor. ASELSAN, TUSAŞ, BAYKAR, HAVELSAN, ROKETSAN gibi firmalarla birlikte Bakü'de yerini alan STM, Türk deniz platformlarıyla yeni tasarlanan araçları kardeş ülkeye tanıtıyor. 

Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan'da açıklamalarda bulunan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Bakü'de kendilerini memleket topraklarında hissettiklerini ve festivale beklediğinden yoğun bir ilgiyle karşılaştığını belirtti.

Stantlarında bir yandan çocuklara gemi, drone tasarımı yaptırdıklarını, diğer yandan katılımcılara STM'nin neler yaptığını anlattıklarını ifade eden Güleryüz, askeri denizcilik ve taktik İHA sistemlerine ilişkin çözümlerinin örneklerini de sergilediklerini kaydetti. 

BAKÜ İÇİN YENİ PLATFORM TASARLANABİLİR

Uzun süredir Azerbaycan Deniz Kuvvetleriyle görüşmeler yürüttüklerini anlatan Güleryüz, şöyle konuştu:

"STM'nin en büyük yetkinliği mühendislik. MİLGEM, İ sınıfı fırkateyn, denizaltı modernizasyonu projelerinde mühendislik gücümüze dayalı olarak çözümler üretiyoruz. Azerbaycan'da da yapmaya çalıştığımız o. Hazır bir ürün değil, Azerbaycan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik ne tarz ürünler üretilebilir, ne tarz platformlar ihtiyaçları karşılayabilir, bu konularda çalışıyoruz." 

"Azerbaycan Deniz Kuvvetleriyle konuşulup onların ihtiyaçları doğrultusunda sunduğumuz ürünlerimiz var. Beklentileri yüksek, hızlı, silah sistemleri oldukça güçlü, küçük boyutuyla etkin ve hızlı şekilde çözüm oluşturabilecek platformları, buna yanıt olabilecek ürünleri buraya getirdik."

KAMİKAZE KARGU'YA 20'DEN FAZLA ÜLKE TALİP

Özgür Güleryüz, festivalde sergiledikleri döner kanat vurucu İHA platformu Kargu'nun 2018 yılından bu yana etkin kullanıldığını söyledi.

Kargu ile Asya ve Güney Amerika'da ihracat başarıları yakaladıklarını ifade eden Güleryüz, şunları kaydetti:

"20'den fazla ülke ile Kargu konusunda görüşmeler devam ediyor. Olma ihtimali de çok yüksek. Günümüzde her savaş ortamı gösteriyor ki İHA sistemlerine ihtiyaç giderek artacak. Kargu ihracat çalışmaları devam ediyor. Kargu'nun farklı varyasyonları üzerinde çalışıyoruz. STM tarafından geliştirilen RF arayıcı başlığı Kargu'ya entegre ettik. Kargu'nun zırh delici mühimmatı üzerinde çalışıyoruz, çok kısa sürede tamamlanacak ve testlere başlayacağız diye bekliyoruz."

MÜHİMMAT BIRAKAN BOYGA GELİŞTİRİLİYOR

Boyga adını verdikleri mühimmat bırakan İHA'nın testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini anlatan Güleryüz, mühimmatları 500 metreden 15 metre çap içine düşürebildiklerini ifade etti.

Sabit kanatlı vurucu İHA Alpagu'nun testlerinin tamamlandığını ve çok kısa sürede Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesini beklediklerini bildiren Güleryüz, gözlemci İHA Togan'a da ilginin son dönemde arttığını belirtti.

KAMİKAZE KARGU NASIL ÇALIŞIYOR?

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!