banner2

Kalorifer peteği uçak oldu! Cumhuriyet ve İYİ Parti'li Ali Kıdık'ın soluğu kesildi

Milli Muharip Uçağın 5 Kasım 2021 tarihinde üretilmiş ilk parçasıyla "Kalorifer peteğine benziyor" diyerek dalga geçmeye çalışanlar, savaş uçağının piste çıkmasıyla birlikte derin bir sessizliğe büründü.

Savunma 18.03.2023, 16:07 18.03.2023, 16:28
Abone ol
Kalorifer peteği uçak oldu! Cumhuriyet ve İYİ Parti'li Ali Kıdık'ın soluğu kesildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) bu topraklarda gerçek bir devrime imza atarak ilk parçası Kasım 2021'de imâl edilen savaş uçağını 17 ay sonra tamamlayıp hangardan çıkardı. Savunma sanayiinin çılgın projesi Milli Muharip Uçak (MMU), 17 Mart 2023 günü motorları çalışır halde piste çıkarak taksi testlerine başladı. 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, havacılıkta bir gelenek olan 'ilk parça tanıtımı'nı 5 Kasım 2021 tarihinde yapmış ve titanyum alaşımlı savaş uçağı parçasını sosyal medya hesabından yayınlamıştı. 

Yazdığı mesajda Kotil, "Milli Muharip Uçağımızın ilk parça üretimini gerçekleştirdik. Ülkemizin beka projesi için attığımız her adım bizim için çok anlamlı, çok kıymetli. Heyecanla, gayretle çalışarak aynı yolda yürüdüğümüz tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" demişti. 

ALİ KIDIK'IN SESİ SOLUĞU KESİLDİ

Savaş uçağı üretimini sadece süper güçlerin yapabileceğine inananlar o tarihte bu paylaşımla dalga geçmiş ve üretilen MMU parçasının 'kalorifere benzediğini' öne sürerek milli projeyi sosyal medyada aşağılamaya çalışmıştı. 

Bu isimlerden biri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Küçükçekmece Belediyesi'nin İYİ Parti'li meclis üyesi Ali Kıdık'tı. Temel Kotil'in yayınladığı fotoğrafı paylaşarak "İlk bakışta kalorifer peteği gibi duruyor" diyen Kıdık, imâl edilen MMU aparatını TAI'den bir arkadaşına sorduğunu, fakat parçanın adını öğrenemediğini iddia etmişti. 

Her fırsatta 'çağdaş medeniyet seviyesinden', 'bilim ve teknolojinin öneminden' bahsedip mangalda kül bırakmayan Cumhuriyet gazetesi ise Ali Kınık'ın ifadesini haber yaparak MMU ile dalga geçenler kervanına katılmıştı. 

CUMHURİYET'İN TEKNOLOJİ YOBAZLIĞI

"Milli Muharip Uçağı'nın ilk parçası tartışma yarattı: Kalorifer peteği gibi duruyor" başlığıyla yayınladığı haberde Cumhuriyet, savunma sanayii projelerini aşağılamaktan zevk duyan kesimin sözcüsü oldu. 

Hem Cumhuriyet hem de milletvekili adayı olmaya hazırlanan Ali Kınık gibilerin alay ettiği o kalorifer peteği(!) dün savaş uçağı haline gelmiş şekilde piste çıkarak motor çalıştırdı. 

Alay sırası bu kez yerli ve milli savunma sanayiini destekleyen milyonlarca vatandaşa geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin savunması yolunda ter döken mühendisleri yaralayan o haberi yapanları sosyal medya hesabında şu mesajla hatırlattı:

"5 Kasım 2021'de Milli Muharip Uçağın ilk parçası üretildi. 6'lı masanın avaneleri o zaman neler demişti hatırlıyor musunuz?"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!