banner2

KAAN'ın fırlatma koltuğunda çarpıcı gelişme: TUSAŞ Genel Müdürü açıkladı

Türkiye'nin en önemli teknoloji projesi milli muharip uçak KAAN, bu yılki ilk uçuşa hazırlanıyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Fırlatma koltuğu ile ilk fırlatma yapıldı, ikinci fırlatma yapılacak. Program aynen devam ediyor. Bize hizmet veren firmalar da çalışıyor. Sözümüz söz, Allah tutmayı nasip etsin" ifadelerini kullandı.

Savunma 29.09.2023, 12:27 29.09.2023, 12:54
Abone ol

TEKNOFEST İzmir üçüncü gününde büyük coşkuyla devam ederken insanlı ve insansız milli hava araçları sergilendi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yaptığı açıklamada, festivali ziyaret eden gençlerin Türkiye'nin havacılıktaki geleceği olduğunu söyledi.

TEKNOFEST'in bu anlamda görevini yaptığını belirten Kotil, şirket olarak ürünlerini sergilediklerini, gençlerin bu ürünlere dokunduğunu ifade etti. Kotil, "Bütün dünyaya da mesaj veriliyor." dedi.

''İLK FIRLATMA YAPILDI''

Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden milli muharip uçak KAAN'a ilişkin soruları yanıtlayan Kotil, şunları kaydetti;

"KAAN mekanik testlerden geçiyor. Takvime devam ediyoruz. Bu yıl içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ilk uçuşu gerçekleştireceğiz. Fırlatma koltuğunu İngiltere'den alıyoruz. Testleri İngiltere'de yapılıyor. KAAN'ın bir ön kısmını yapıp oraya gönderdik testlerde kullanılması için. İlk fırlatma yapıldı, ikinci fırlatma yapılacak. Böylece Allah korusun, uçarken bir terslik olursa pilotumuzun kurtulması sağlanacak. Program aynen devam ediyor. Herkeste on numara heyecan var. Bize hizmet veren firmalar da çalışıyor. Sözümüz söz, Allah tutmayı nasip etsin."

''6 MİLYAR DOLAR RAKAMINI GÖRECEĞİZ''

Şirketin ve sektörün ihracat performansına yönelik sorular üzerine Temel Kotil, aynı zamanda Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu anımsatarak, sektörün ihracat performansındaki artışın sürdüğünü ve bu yıl yaklaşık 6 milyar dolar rakamının görüleceğini söyledi.

''3 YIL SONRA 20 MİLYAR DOALRI GÖRÜRÜZ''

Aynı durumun TUSAŞ için de geçerli olduğunu belirten Temel Kotil, şu ifadeleri kullandı;

"Çok kontrat imzalıyoruz. Ülkenin ileriye dönük siparişlerinin artışı üretimde verebildiğimizin çok üzerinde. Türkiye'ye önümüzde 3-4 yıllık çok güzel siparişler geçiliyor. Bunları gerçekleştirince 3 yıl sonra diyelim 20 milyar dolarları görürüz. 20 milyarı görürsek Türkiye, savunma sanayisinde dünyada oyuncu oluyor. İhracatın ithalatı karşılama oranına bakarsanız ithalatın 2 katı ihracat yapıyoruz. Türkiye savunma sanayisinde artı pozisyonunda."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!