banner2

KAAN ile F-35'i kıyasladı: KAAN'ın o özelliği F-35'i solladı! ABD, Rusya ve Çin'e kafa tutacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismini 'KAAN' olarak açıkladığı Türkiye'nin Milli Muharip uçağı bir kez daha vitrine çıktı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN'ın Amerikan yapımı F-35'lerin üstünde bir uçak olduğunu belirtirken, "KAAN, F-35'den üstün bir uçak. Güreşeceği uçakları ABD, Rusya ve Çin'de var. Tepe minderin uçağı bu” dedi.

Savunma 08.05.2023, 14:47 08.05.2023, 14:53
Abone ol
KAAN ile F-35'i kıyasladı: KAAN'ın o özelliği F-35'i solladı! ABD, Rusya ve Çin'e kafa tutacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı programda Milli Muharip Uçak'ının özelliklerini değerlendirdi. Türk havacılığına yeni bir boyut getirecek olan Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağının ismini Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'KAAN' olarak açıklamıştı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı programda Milli Muharip Uçak'ının özelliklerini değerlendirdi. Kotil, KAAN'ın F-35'lerin üstünde bir uçak olduğunu belirtirken, "F-35'in üstünde bir uçak bu. 2028'de Hava Kuvvetleri'ne 20 tane teslim edilecek. 2029 itibarıyla ayda 2 tane üretilecek. Türkiye istediği ülkeye satabilir. Bu da bugünkü rakamla yılda 2.4 milyar dolarlık ihracat yolu açar." dedi.

Türkiye'nin havacılık tarihinde büyük kilometre taşı olarak ifade edilen Milli Muharip Uçak KAAN'nın F-35'lerin üstünde bir uçak olduğunu belirtildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı bir programda merak edilen soruları cevaplandırdı.

100 MİLYON DOLAR

Kotil, KAAN'ın fiyatıyla ilgili ilk kez açıklamalarda bulundu. Kotil, yaptığı açıklamada KAAN MMU gibi bir uçağın en az 100 milyon dolar olacağı belirtildi. Kotil fiyatlandırmadan şu şekilde bahsetti:

"Böyle uçak normalde 100 milyon dolara satılır. Şu an fiyatını söyleyemeyiz, ama böyledir."

Kotil aynı zamanda TUSAŞ'ın 2028 yılında 20 adet KAAN Blok-10 uçağının Hava Kuvvetleri'ne teslim edileceğini bir kez daha dile getirdi.

'BU TÜRKLERİN YÜZYILI'

Geçmiş geride kaldı, Bu Türklerin yüzyılı diyen Kotil, Hürjet projesiyle ilgili som durumu şöyle değerlendirdi:

'Biz uçakları bitirdikten sonra uçuş işletmeye teslim ederiz. Sık sık uçacak. 2025'te teslimatı başlayacak. Ayda iki tane üreteceğiz. Hem hava kuvvetlerimize hem de ihracat olarak. Koca bir radar gelecek ve küçük bir F-16 olacak. Geldiği zaman bugünkü F-16 kadar yetenekli. Daha az yük alıyor, hızı biraz daha düşük ama işe yaracak. Yarışa sonradan girdik ama sondan girmedik. Biz insana yatırım yaptık. Ben TUSAŞ'a 2016'da başladım. Bin 200 mühendisimiz vardı şuanda 6 bin mühendisi geçtik. 5 bin tane genç yetişti ve bunları onlar yaptı. Onların eseri. Yeni yüzyıl var. Bu Türklerin yüzyılı. Geçmiş geride kaldı artık.'

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!