Yandex Metrica

İşte TB3'ün uçuş tarihi: Selçuk Bayraktar İzmir'de açıkladı

TEKNOFEST İzmir öncesi gençlerle buluşan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, kısa pistli gemilere iniş-kalkış yapacak Bayraktar TB3'ün ilk uçuş tarihini açıkladı.

Savunma

17.03.2024, 05:39

İzmir'in Çiğli Havalimanı TEKNOFEST etkinliği için yüzbinlerce vatandaşı ağırlamaya hazırlanıyor. TEKNOFEST İzmir ziyaretçilere kapılarını 27 Eylül'de açıyor. Dünyanın en büyük uzay ve havacılık festivali öncesi TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İzmir'de öğrencilerle bir araya geldi.

Dokuz Eylül Üniversitesince Sabancı Kültür Sarayı'nda düzenlenen programda konuşan Bayraktar, ilk uçuşu merakla beklenen TB3 SİHA'ya ilişkin çarpıcı bir bilgi verdi.

Kısa pistli gemilere iniş kalkış yapma özellikli Bayraktar TB3'ün ilk uçuşunu TEKNOFEST'ten hemen sonra gerçekleştireceklerini söyleyen Selçuk Bayraktar, "TB3 şu anda Çorlu'da. Hemen TEKNOFEST'ten sonra ilk uçuşunu yapacağız. Gemiye inip kalkmakta ilk olacak. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, bakalım ilk kim yapacak?" dedi. 

TCG ANADOLU gemisinden havalanacak Bayraktar TB3 SİHA

Bayraktar, "Biz bu projeyi duyurduğumuzda bizden 1 sene kadar sonra Amerika Birleşik Devletleri'nden insansız hava araçları yapan bir firma ve ondan 1 sene sonra da İsrail'den devlet firması 'Biz de bu anlamda çalışma yapıyoruz, ilk biz yapacağız' diye dünyaya duyurdular. Bakalım ilk uçuşu kim yapacak" ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST İzmir, 27 Eylül'de başlayıp 1 Ekim'de sona erecek. Yani Bayraktar TB3'ün 1 Ekim'i izleyen birkaç gün içerisinde ilk uçuşunu yapması bekleniyor.  

F-16, Eurofighter, gemi ve uçak motoru ile türbin pazarlığı aynı anda yürüyor: Amerikan-Alman ortak yaptırımı F-16, Eurofighter, gemi ve uçak motoru ile türbin pazarlığı aynı... Haberi Görüntüle

DÜNYADAN ÇOK BÜYÜK TALEP VAR 

Aynı zamanda Baykar şirketinin yönetim kurulu başkanı da olan Selçuk Bayraktar, gençlere KIZILELMA savaş uçağının öneminden de bahsederek şunları söyledi:

"Dünyadaki birkaç örneğinden birisi. Biz şu anda bunu geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. İnşallah 2024'te ülkemizin kullanımına sunulacak hale gelecek. Dünyadan büyük talep var. Bayraktar TB2, 32 ülkeye ihraç edildi bugüne kadar. Baykar'ın bütün gelirlerinin 20 senede yüzde 82'sinden fazlasının ihracattan oluşmasını sağladı. 

Öz kaynaklarımızla 1 kuruş hibe, destek almadan gerçekleştirdik. KIZILELMA'da ihracattan elde ettiğimiz kaynaklarla gerçekleştiriyoruz. İnsansız hava aracı olarak 20 senede 4 tane hava aracı yaptık. Yani farklı alanlara dağılmadık. Bir alana odaklanarak dünyanın en iyisini yapmayı hedefledik. Başarının önemli unsurlarından bir tanesi de bu arkadaşlar. Öyle çok 'her şeyi yaparım' derseniz aşağı yukarı her şeyi vasat yaparsınız."

Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp istasyonu kurduk Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp... Haberi Görüntüle

TÜM BUNLAR MİLLİLEŞMEYLE OLDU 

"Azerbaycan'da SİHA'lar çok başarılı oldu. Türk orduları dünyada ilk defa SİHA'larımızla kazanılan zafere imzasını attı. Bayraktar TB2'nin hava savunma silahlarını ve aynı zamanda tankları imha etmesi sayesinde oldu. İşte KIZILELMA ve AKINCI bundan çok daha gelişmiş mühimmatları, çok daha farklı, faydalı yükler dediğimiz sistemleri taşıyabilecek. Türkiye kocaman akıllı bir mühimmat ailesine sahip. Bunların hepsi 20 senelik, bir anlamda işte savunma sanayiinin 'bağımsız ve hür olacağım' diyen millileşme düzeni sayesinde gerçekleşti." 

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar'a AKINCI maketi hediye etti.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading