İşte ANKA SİHA'nın Kazak pilotları! Onlar da ülkelerinde operatör eğitecek

TUSAŞ'ın Kazakistan için ürettiği 3 adet ANKA SİHA'yı yönetecek pilotların eğitimi tamamlandı.

Savunma 17.05.2022, 19:56
İşte ANKA SİHA'nın Kazak pilotları! Onlar da ülkelerinde operatör eğitecek

Milli SİHA ANKA'nın ihraç edildiği ikinci ülke olan Kazakistan, bu çok özel aracı envanterine sokmak için gün sayıyor. Geçtiğimiz yıl TUSAŞ'a 3 adet ANKA siparişi veren Nursultan yönetimi, aynı zamanda SİHA'ları kullanacak personeli Türkiye'ye göndermişti. İki aydır Ankara'da SİHA pilotluğu eğitimi almakta olan Kazakistan ekibi kurslarını başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldı. 

Yakında ülkelerine dönecek Kazak pilotlar, önümüzdeki yıl teslim edilmesi beklenen ANKA'ların Türkistan coğrafyasındaki operatörleri olacak. 

Ankara ile Nursultan arasındaki SİHA ilişkisi sadece 3 ANKA'dan ibaret değil. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in geçtiğimiz günlerdeki Ankara ziyaretinde iki ülke arasında savunma sanayii işbirliğini de kapsayan ikili anlaşmalar imzalandı. Buna göre ANKA SİHA'lar önümüzdeki dönemde Kazakistan topraklarında üretilecek. 

TUSAŞ'ın bu ülkede Kazak devlet şirketiyle kuracağı tesiste ANKA SİHA'ların seri üretimi gerçekleştirilecek. Bu konuda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Kazakistan Engineering şirketi arasında mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşma SİHA'ların üretimi yanında, bakım-onarım ve teknoloji transferini de kapsıyor.

Mutabakatla birlikte Kazakistan, ANKA'nın Türkiye dışındaki ilk üretim üssü haline gelecek. İki ülke arasındaki bağları kuvvetlendirecek süreç, ANKA mühimmatlarını üreten ROKETSAN'ın da ihracatını artırmış olacak. Kazakistan Hava Kuvvetleri ise ANKA hamlesiyle birlikte rakip ordulara karşı güç çarpanı elde etmiş oldu.  

ANKA SİHA'nın yurtdışındaki ilk müşterisi Tunus olmuştu. Bu ülkeye ANKA teslimatlarının önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. 

TÜRK SİHA'LARI GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!