banner2

İsrail İHA yapmayı beceremiyor: Bir tanesi daha yere çakıldı

İsrail'in lisans haklarını Ruslara verdiği Forpost ve İngilizler için tasarladığı Watchkeeper'ın ardından şimdi yine İsrail malı 'Shoval' İHA kaza kırımlarıyla gündemde...

Savunma 21.01.2023, 19:49
Abone ol
İsrail İHA yapmayı beceremiyor: Bir tanesi daha yere çakıldı

İsrail'de üretilen istihbarat amaçlı insansız hava aracı 'Shoval' kalkış sırasında bilinmeyen bir nedenden ötürü yere çakıldı. Bu araçta çok sayıda hata tespit edildiğinden ötürü İsrail ordusu, Shoval tipi İHA'ların kullanımını durdurduklarını açıkladı. 

Shoval İHA

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tomer Bar, kazaya ilişkin soruşturma yürütüldüğünü belirterek detaylar netleşene dek bu İHA'ları kullanmayacaklarını bildirdi. İsrail ordusu kazaya ilişkin ayrıntılara yer vermezken Tel Aviv'e bağlı yayın kuruluşu KAN, Shoval İHA'nın Rişon LeTsiyon kenti yakınlarındaki Palmachim Hava Üssü'nde yere çakıldığını bildirdi. 

İstihbarat, gözetleme ve hedefe yönelik lazer işaretleme amaçlı kullanılan Shoval İHA'lardan biri geçtiğimiz kasım ayında Arad kenti yakınlarında düşmüş ve kırıma uğramıştı. Bu kazadan bir ay öncesinde de başka bir Shoval İHA yine 'teknik arıza' nedeniyle denize çakılmıştı. İsrail İHA'larının neden ardı ardına kazalar yaşadığı şimdilik bilinmiyor ancak İsrail tarafından tasarlanan İHA'lar genellikle kaza-kırımla gündeme geliyor. 

Watchkeeper İHA

2004 yılında İngiltere'nin İsrail merkezli Elbit Systems firması desteğiyle üretmeye başladığı Watchkeeper (Bekçi) adlı insansız hava araçları 2008 yılından itibaren uçmaya başlamış, daha sonra ardı ardına düşmüştü. 2010 yılından itibaren İngiliz ordusunun envanterine giren Watchkeeper'lardan en az 7 tanesi kaza kırıma uğradı. 

Denize çakılan bir Watchkeeper

Rusya ise 2009 yılında yapılan anlaşma çerçevesinde İsrail'in Forpost adlı keşif/gözlem İHA'sını lisans altında yerli imkanlarla üretmeye başladı. Bir dönem Suriye halkına yönelik bombardımanlar için işaretleme yapmakta kullanılan Forpost İHA'lar son bir yıldır Ukrayna işgalinde sık sık gündeme geldi. Son 11 ayda Ukrayna ordusu onlarca Forpost'u düşürmeyi başardı. Bunlardan onlarcasının da arızalar sonucu kaza kırıma uğradığı belirtiliyor.

Rusya'nın Forpost İHA enkazı
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!