banner2

İsrail İHA'sı test uçuşunda birdenbire yere çakıldı

İsviçre'nin İsrail'den 264 milyon dolar karşılığında sipariş ettiği Hermes İHA'larından biri, test uçuşunda kuyruğu koptuğu için yere çakıldı.

Savunma 10.06.2021, 13:54 10.06.2021, 17:04
Abone ol
İsrail İHA'sı test uçuşunda birdenbire yere çakıldı

İsviçre'nin İsrail ile 6 adeti için 264 milyon dolar anlaşma yaptığı Hermes 900 HFE insansız hava aracı (silahsız) test uçuşu sırasında rüzgar nedeniyle düştü. İsrail'deki denemeler esnasında V-kuyruk ünitesi beklenmedik şekilde kopan Hermes İHA, düşerek parçalara ayrıldı. Tel Aviv yönetimi, İsviçre'ye bu yıl yapılması planlanan siparişlerin en erken 2022 yılında başlayabileceğini açıkladı. 

İsrailli Elbit Systems Ltd. firması, Hermes İHA'larının güncellenmiş bir versiyonunu İsviçre'ye satmak üzere anlaşma yapmıştı. İHA'lardan birinin kaza kırıma uğramasının ardından şirket, Hermes'in kalkıştan sonra daha yüksek bir tırmanış hızı elde edebilmesi amacıyla daha güçlü bir motor takviyesinin gerekli olduğuna yönelik açıklama yaptı. İsrail'in çöl şartlarında bile kırıma uğrayan Hermes'lerin dağlık İsviçre semalarında ne kadar başarılı olacağı artık büyük bir soru işareti. 

Haberin duyulması sonrası bazı sosyal medya kullanıcıları, Hermes'ler yerine güvenliği kanıtlanmış Türk İHA ve SİHA'ları konusunda İsviçre yönetiminin dikkatini çekmeye çalıştı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!