İsmail Demir, Türkiye'nin en iyi olduğu teknolojileri açıkladı: Bu üçünde çok iyiyiz...

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin en iyi olduğu ilk 3 teknolojiyi şöyle sıraladı: İHA-SİHA, güdümleme ve roketler...

Savunma 05.03.2022, 11:51
İsmail Demir, Türkiye'nin en iyi olduğu teknolojileri açıkladı: Bu üçünde çok iyiyiz...

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir dün akşam katıldığı CNNTürk yayınında önemli açıklamalar yaptı. Türkiye'nin havada, karada ve denizde çok güçlü olması gerektiğini ifade eden Demir, "Silah tedariği konusunda dışa bağımlı olunmaz. Bunların hepsi bizi yerlilik-millilik olgusuna götürüyor. Eğer yapmazsanız sisteminiz bağımlıdır; başkasının ağzına, aklına kaldığınızda son derece sıkıntı yaşarsınız" dedi. 

Rusya'nın işgaliyle sarsılan Ukrayna'nın temel teknolojilerde iyi konumda bir ülke olduğuna dikkat çeken Demir, "Ancak bir adım öteye taşımak konusunda Türkiye çok iyi. Belli bir birikim var. Tecrübe ile Türkiye mevcudu bir adım öteye taşımakta daha iyi" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin en başarılı olduğu ilk 3 teknolojiyi sıralayan Demir, "En başarılı olduğumuz alan İHA, SİHA'dır. İkincisi güdüm teknolojileridir. Üçüncü olarak ise roketler konusunda iyi bir teknolojiye doğru geliyoruz" diye konuştu. 

İHA-SİHA'DA DÜNYADA İLK 3'TEYİZ

Savunmada Türkiye'nin ilk 10 ülke arasında bulunduğunu vurgulayan Demir, bazı alanlarda daha da ön sıralarda bulunduklarını, hatta insansız sistemlerde dünyanın ilk 3 ülkesi arasında olduklarını dile getirdi. Demir, "İnsansız ve otonom sistemlerde etkilenmeden sahada olmanız gerekiyor. Çok derin teknoloji gerekiyor. Bir dizi alt sistemlerdeki kabiliyetlerin olgunlaştırılması. Çeşitli radar teknolojileri... Bunların hepsi bu zincirin bir parçası" şeklinde bilgi verdi. 

Sahada görülmeden görmenin, vurulmadan vurmanın önemine işaret eden İsmail Demir, "Hassas olarak yapmanız gerekiyor. Optik görmekten öte kendinizi görünmez hale getirmeniz ve hedefiniz sizi görmeden etkisiz hale getirmeniz çok geniş ölçüde teknolojik unsurun sahada olmasını gerektiren bir süreç. Bugün sahada bunları görüyoruz" şeklinde konuştu.  

YERLİ MOTORLAR GELİYOR

Baykar şirketince üretilen ve TSK'ya teslimi devam eden AKINCI TİHA'nın motorlarını Ukrayna'dan aldıklarını hatırlatan Demir, Türkiye'nin kendi geliştirdiği motorlarda da çalışmaların bitmek üzere olduğunu dile getirdi. Demir, "AKINCI'nın motorları Ukrayna'dan alınmıştı, vardı. Belli bir sayıda elimizde var. Kendi geliştirdiğimiz motorların da çalışmaları bitti bitecek. ANKA'da Bayraktar'daki motorları nasıl kendimiz yapıyorsak, bir adım daha ileri gidebiliyoruz. Belli güç parametreleriyle kullanabilecek noktadayız. Bizim istediğimiz seviyeye gelmesi için biraz daha tabii zamana ihtiyaç var. AKINCI'ya yerli motorumuzu koyacağız" dedi. İsmail Demir şunları söyledi:

ANADOLU GEMİSİNDE 50-100 ARASI UÇAK...

"Bayraktar TB2 ve şu an TB3'ten bahsediyoruz. Bayraktar ilk çıkanlarla şu andakiler arasında çok ciddi fark var. Dünyada uçak gemisine inip kalkan çok çok az model var. Güverte uzunluğu ve kabiliyetlerine göre iniş kalkış yapabilecek, çeşitli konularla uçaklar olması gerekiyor. Bu kavram aslında uygun geldi. Yeni bir konsept ve yeni bir kavram tanımlayabilir miyiz, buna yeni bir kavram koyduk. Anadolu gemimizin orijinal tasarımında 50-100 arası uçak konuşlandırılabilir." 

MİLLİ MUHARİP UÇAK İLK UÇUŞU 2025'TE YAPACAK

"Milli Muharip Uçak'ta parça kesimine başlandı. Uçak gövde ve şekilden oluşmuyor. Uçağınızın görünmez olması için çeşitli teknolojiler olması gerekiyor. Radar görünmezlik teknoloji, boyası, yazılımlar, motor teknojileri ile çok kabiliyetli bilim insanları çalışıyor. 4 bini aşkın insan bu uçak için çalışıyor. Milli Muharip Uçak en modern radarlara sahip. Milli Muharip Uçak 2023'te hangardan çıkacak, 2025'te ilk uçuşunu yapacak."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!