banner2

İsmail Demir meydan okudu: Ambargolar bizi daha güçlü kılacak! Hiçbir konuda dışa bağımlı kalamayız

"Ana Vatan'ın güvenliği Mavi Vatan'ın savunmasından geçer" diyen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, gizli-açık ambargolarla karşılaşan Türkiye'nin hiçbir konuda yurtdışına bağımlı kalamayacağını vurguladı.

Savunma 14.01.2022, 15:43 14.01.2022, 16:35
Abone ol
İsmail Demir meydan okudu: Ambargolar bizi daha güçlü kılacak! Hiçbir konuda dışa bağımlı kalamayız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk'un (A-591) hizmete giriş töreninde konuştu. 

Barbaros Hayreddin Paşa'nın "Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur" sözüne atıf yapan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türk ordusunun Mavi Vatan'daki gücünü artırmak için var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini belirten Demir, "Ana Vatan'ın güvenliği Mavi Vatan'ın savunmasından geçer" dedi. 

MİLGEM Projesi'nde bugüne dek 'Ada' sınıfı 4 korveti hizmete aldıklarını hatırlatan Demir, projenin 5. gemisi olan TCG İstanbul fırkateyninin de STM sorumluluğunda inşa edilmekte olduğunu kaydetti. 

UFUK GEMİSİ GÜÇ BİRLİĞİNE GÜZEL BİR ÖRNEK

"İstanbul gemimizin de ana yüklenicisi olan STM'nin sorumluluğunda inşa edilen test ve eğitim gemimiz Ufuk bugün hizmete giriyor. Ana alt yüklenicimiz İstanbul Denizcilik Tersanesi’ne, alt yükleniciler; ASELSAN, HAVELSAN, İŞBİR, ANEL, YALTES, GÜRDESAN, MEG GEMİ ve POYRAZ başta olmak üzere gemide emeği olan 194 firmamıza ve Türk Loydu'na ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim" diyen Demir, istihbarat gemisi Ufuk'un, 'Ana Vatan'ın güvenliği Mavi Vatan'ın savunmasından geçer' sözünü kendine şiar edinen neferlerin güç birliğine güzel bir örnek olduğunu dile getirdi. Demir şunları söyledi:

HİÇBİR ALANDA BAĞIMLI KALAMAYIZ

"Ülkemize karşı uygulanan gizli-açık ambargo ve benzeri kısıtlamalar göstermektedir ki savunma sanayimizin hiçbir alanında yurt dışına bağımlı kalamayız. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, özellikle kritik teknolojiler ve stratejik alanlarda yüzde 100 yerli ve milli olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Deniz projelerimizde de geçmişte ithal edilen birçok kritik teknolojinin yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirildiğini ifade etmek isterim."

ÇOK DAHA GÜÇLÜ OLACAĞIZ

"Hava savunma sistemlerimizden, gemisavar füzelerimize, elektronik harp ve radar sistemlerimizden elektro-optik sensörlere, kızılötesi arama takip sisteminden, dikey atım sisteminden SONAR sistemine kadar birçok alt sistemi artık kendimiz geliştiriyor, kullanıyor, hatta ihraç ediyoruz. Mavi Vatan'da çok daha güçlü ve caydırıcı bir deniz gücü için çalışmayı sürdüreceğiz. İhtiyaç duyulan tip ve özelliklerde yeni platformların inşalarına ve envanterde bulunan araçlarımızın modernizasyonlarına devam edeceğiz." 

HEDEF: TAM BAĞIMSIZ SAVUNMA SANAYİİ

"İnşası süren Anadolu gemimiz, Denizde İkmal Muharebe Destek Gemimiz ve yeni tip denizaltılarımızla, son teknolojiyle muhtelif çeşitlerini geliştiriyor olduğumuz silahlı insansız deniz araçlarımızla, çok yakında ihalesini sonuçlandıracağımız İ sınıfı fırkateynlerimizle, talimatını verdiğiniz uçak gemimiz ve TF2000 hava savunma muhribimizle donanmamızın gücüne güç katacağız. Tam bağımsız savunma sanayii hedefimizde kararlıyız. Ülkemiz ve Başkanlığımız özelinde gizliden ya da açıktan uygulanan her türlü kısıtlamanın bizi daha güçlü kılacağına yürekten inanıyoruz."

SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI KLİP PAYLAŞTI

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!