banner2

İsmail Demir ANKA-3 için tarih verdi: HÜRJET ile birlikte uçacaklar! Bayraktar TB3 ilk olacak

TUSAŞ yapımı hayalet insansız uçak ANKA-3 ilk uçuşunu HÜRJET'le birlikte yapacak. Çarpıcı bilgiyi Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıkladı.

Savunma 25.03.2023, 11:21 25.03.2023, 13:49
Abone ol

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TUSAŞ'ın geliştirdiği delta kanat tipi insansız uçak ANKA-3'ün çok yakında ilk uçuşunu gerçekleştireceğini söyledi. 

CNNTürk'te Hakan Çelik'in programında yaptığı açıklamada Demir, ANKA-3'ün yine TUSAŞ yapımı milli eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET'le birlikte uçacağını söyledi. 

Çelik'in kesin tarih verme yönündeki ısrarlı sorusu üzerine Demir, "ANKA-3 çok yakında uçacak. HÜRJET'le birlikte uçabilirler. Kesin tarih vermek gerekirse önümüzdeki 40 gün içerisinde HÜRJETve ANKA-3 birlikte uçacak" dedi. 

Demir'in hedef olarak koyduğu süreye göre ANKA-3 ile HÜRJET'in nisan ayı sonuna dek uçması bekleniyor. 

İsmail Demir

İşte İsmail Demir'in pek çok savunma projesine ilişkin verdiği bilgilerden satır başları:

HÜRJET sadece eğitim uçağı değil. Eğitimin yanında taarruz görevleri de olacak. 

ANADOLU gemisine de inip kalkacak bir model çalışıyoruz. 

HÜRJET'in uçuş parametlerini aldıktan sonra o modelin ne zaman hazır olacağına ilişkin takvim netleşebilir. 

ANADOLU gemisinde kısa iniş kalkışa imkan verecek bazı değişiklikler de gerekebilir. 

Uçak motorları konusunda TEI ve TRMotor şirketleri ortak çalışıyor. 

HÜRJET motoru konusunda tedariğin daha kolay olduğunu düşündüğümüzden ötürü önceliğimiz Milli Muharip Uçak'tadır. Öncelikle MMU motoru geliştirilecek. 

MMU bazı özellikleri itibariyle mevcut 5. nesil uçaklardan bile daha önde olacak. Görünmezlik özelliği, yapay zeka, durumsal farkındalık derken tamamıyla akıllı bir sistem. Ama motorundan kaynaklanan sebeplerle şu an için 4,5 nesil diyebiliriz. 

Yerli motorun halledilmesiyle birlikte MMU 5. nesil özelliğine kavuşacak. MMU'nun bir safha sonrası tamamen insansız hale getirilebilir şekilde olacak. 

MMU'du kullanılan alt sistemlerde yerli imalat oranı yüzde 50-60'lar düzeyinde. Sistemlerin zamanla yerlileşme seviyesi artacak. Yerlilik oranı yüzde 80'lere çıkacak. 

MMU ÇOK ÖNCE UÇARSA ŞAŞIRMAYIN

TUSAŞ'taki arkadaşlar daha önceye çekiyorlar ama ben temkinli olmak yanlısıyım. 

MMU'nun ilk uçuşu için 2024-2025 tarihini vereyim. Ama daha önce, çok daha önce bir sürpriz olursa da şaşırmayın. 

Türk Hava Kuvvetleri filosuna katılma tarihi olarak 2030 tarihini verebiliriz. Amerika bile sahadan gelen veriler doğrultusunda F-35'te hâlâ değişiklikler yapıyor. 

MMU'nun maliyeti F-35'ten çok daha uygun olacak. Türkiye aynı zamanda ortak geliştirmelere açık durumda. 

ANKA-3 çok yakında uçacak. HÜRJET'le birlikte uçabilirler. Kesin tarih vermek gerekirse önümüzdeki 40 gün içerisinde HÜRJETve ANKA-3 birlikte uçacak.

GÖKBEY helikopteri bu yıl yerli motorla uçacak. 

MİLGEM projesinin 5. gemisi TCG İSTANBUL fırkateynimiz, PİRİREİS denizaltımız ve DERYA gemimiz bu yıl Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilecek.

MİLGEM'lerimiz sınıf atlayarak devreye girecek. Üzerlerine hava savunma sistemleri kurmuş olacağız.

BAYRAKTAR TB3 BU YIL ANADOLU'DA

TB3'ün çalışmaları hızla devam ediyor. Üretimde yapılacak bazı değişiklikler var. Onların yapıldığını söyleyebilirim. Entegrasyon ve uçuş testleri başlayacak. Bu yıl içinde TB3'ü göreceğiz. Uçak gemisine SİHA indirip kaldıran ilk ülke Türkiye olacak.

Türkiye'nin uzak bölgelerdeki operasyonlarında Libya'da gördünüz. SİHA'lar etkili oldu mu? Oldu. Elinizin uzandığı her yere SİHA gönderdiğinizde etkinsiniz. Bir jet uçağının havada kalma süresini düşünün aynı mesafeyi SİHA ile gidebilirsiniz.

Jet uçağının yapacağı muharebeden farkı olmaz. Evet bir uçak gemisinin fonksiyonu değil ama çok daha etkin olacak fonksiyonlar olacak. Adet olarak çok fazla olacak, havada çok fazla kalınacak. Çok fazla unsur farkındalığı artıracak. TB3 bazlı düşünmeyelim. KIZILELMA, HÜRJET'i buradan iniş kalkış yaptığını gördüğünüzde farklı bir güç olacaksınız.

Takvim şöyle, kendi içinde adım adım gidiyor. Uçuş yapıyorsunuz, uçağınızdan çok sayıda veri almaya başlıyorsunuz, bunları değerlendiriyorsunuz, test uçuşları yapıyorsunuz.

Platforma unsurlar entegre etmeye başlıyorsunuz. En uygun seviyeye getirmek için çalışmalar yapmaya devam ediyorsunuz. Bu uçuş süreleri devam edecek. Uçuş testlerinin bir bacağı da mühimmatı simüle eden unsurların konulması olacak. Silah entegrasyonunu modelleyen çalışmalar devam ediyor olacak. Bu kendi içinde bir bütün.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!