Yandex Metrica

Sitede Ara

İniş takımları havada ilk kez kapandı: İşte 85 milyona gurur veren HÜRJET!

Milli jet eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET test uçuşunda iniş takımlarını ilk kez kapatarak bir ileri aşamaya geçti.

Savunma

02.04.2024, 09:01

İlk uçuşunu 25 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştiren hafif eğitim ve taarruz uçağı HÜRJET hava serüveninde bir aşamayı daha geride bıraktı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) gurur projelerinden HÜRJET gökyüzünde uçuş takımlarını ilk kez kapatarak testlerde yeni bir safhaya geçti. HÜRJET'in test pilotu Ercan Çelik yönetimindeki uçuş anlarını TRT Haber görüntüledi. 

Sıfırdan tasarlanarak yerli ve milli imkanlarla üretilen, aynı zamanda Türkiye'nin semalarla buluşmuş ilk jet uçağı olan HÜRJET nisan ayında boyasız gerçekleştirdiği uçuşların ardından mayıs itibariyle kırmızı-beyaz renklere boyanmış ve testlerine bu renklerle devam etmişti. 

Ercan Çelik'in havalandırdığı HÜRJET halen kırmızı-beyaz kamuflajla uçuyor. Milli jet eğitim uçağının teker kapattığı test uçuşu esnasında ona havada bir adet F-16 savaş uçağı eşlik etti. HÜRJET'in her anını havada kaydeden F-16, Özgür Projesi kapsamında tamamen yerlileştirilmiş uçaklardan biri olarak göze çarptı. 

Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk etapta 16 adet alacağı HÜRJET 2025 yılından itibaren seri üretilecek. General Electric üretimi F404 motorundan güç alan HÜRJET önümüzdeki yıllarda TCG ANADOLU gemisinde de görev alacak. 

PKK'lı teröristler dron atölyesi kurdu: Örgüt elektronik harbe dayanıklı yazılım arıyor PKK'lı teröristler dron atölyesi kurdu: Örgüt elektronik harbe dayanıklı yazılım... Haberi Görüntüle

"F-16'DAN DAHA İYİ UÇUYOR"

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, milli uçağın ilk uçuşunun gayet sorunsuz gerçekleştiğine dikkat çekerek HÜRJET'ten şöyle bahsetmişti: "HÜRJET'in ilk denemede stabil ve sorunsuz biçimde uçması Milli Muharip Uçağın önünü açmıştır. Ben defalarca izliyorum. HÜRJET'in ilk kalkış ve inişi var ya... Bir de F-16'nın ilk kalkışı var, onu da izlesinler. Dünya değişti, devrim yaptık..."

Test pilotu Ercan Çelik ise 25 Nisan'daki ilk uçuş sırasında yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: 

"F-16'dan daha iyi uçuyor... Uçağın içinde kendimi kalkıştan inişe kadar çok fazla rahat ve güvende hissettim. Bütün sistemleriyle gerçekten güzel çalıştı. Bir bilgisayar vasıtasıyla uçuyor uçağımız. Bizim de en çok dikkat ettiğimiz konu buydu simülatörlerde, diğer hazırlıklarda. Onun stabil olması kalkışa ve inişe yansıdı. Bize de hiç zorluk çıkarmadı."
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading