banner2

İngiliz Savunma Bakanı Türk SİHA'ları için SAHA EXPO'ya geldi: Bir anlaşma olur mu?

İngiltere ile Türkiye arasında havacılık özelinde savunma işbirliği derinleşiyor. Bir süredir Türk SİHA'larının alımına ilişkin karar aşamasında olan Londra, bu konuda ilk somut adımı atabilir. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace bu amaçla SAHA EXPO'ya katıldı.

Savunma 26.10.2022, 11:06 26.10.2022, 17:10
Abone ol
İngiliz Savunma Bakanı Türk SİHA'ları için SAHA EXPO'ya geldi: Bir anlaşma olur mu?

İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak'ın kabinesinde savunma bakanı olarak görevine devam eden Ben Wallace, savunma fuarı SAHA EXPO için İstanbul'a geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la bir araya gelen Wallace, fuarda sergilenen savunma ürünlerini inceledi. 

Ben Wallace ile yetkililer arasında silahlı insansız hava araçlarına ilişkin bir anlaşma imzalanması ihtimal dahilinde görülüyor. Çünkü Türk SİHA'larına İngiltere'nin son yıllardaki ilgisi biliniyor. 

KARŞILIKLI ZİYARETLERİN SON HALKASI 

Ankara ile Londra arasında havacılık konusunda işbirliği giderek derinleşiyor. Milli Muharip Uçağı geliştiren TUSAŞ İngiliz mühendislerden teknik destek alırken Türkiye aynı zamanda bu ülkeden Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının alımı konusunda bir süredir temas yürütüyor. Londra'ya bu amaçla son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gitmiş ve temaslarda bulunmuştu. 

ABD desteğiyle tasarladıkları 'savaşan İHA' Mosquito projesini geçtiğimiz aylarda iptal ettiklerini açıklayan İngilizlerin rotayı Baykar'ın KIZILELMA'sına çevirdiği ileri sürülüyordu. Buna ilişkin somut bir işaret şimdiye dek açık edilmedi ancak İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı Mike Wigston'un TUSAŞ'ı, Savunma Bakanı Ben Wallace'ın ise Baykar'ı ziyaretleri, İngiltere'ye hangi platformun satılabileceğine ilişkin tahminlerin yürütülmesine yol açmıştı. 

Üstelik geçtiğimiz yılki açıklamasında SAnayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Londra'nın SİHA'larla ciddi olarak ilgilendiğini ve kendilerinin de karşı tarafa teklif paketi ilettiklerini bildirmiş, "Karar vermek üzereler, opsiyonları değerlendiriyorlar" demişti. 

TUSAŞ'ın AKSUNGUR ve ANKA'sı ile Baykar'ın Bayraktar TB2, TB3 ve AKINCI'sı İngilizlerin alım kararını değerlendirdikleri platformlar arasında bulunuyor. 

Ben Wallace, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'le SAHA EXPO'da bir araya geldi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!