Yandex Metrica

İngiliz dergisinden bu kez savunma sanayii analizi: Dünyanın yeni silah satıcısıyla tanışın

Türkiye'ye yönelik düşmanca yayınlarıyla tanınan The Economist dergisi, silah sektörünün küresel oyuncularına kök söktürmeye başlayan savunma sanayiini masaya yatırdı: "Dünyanın yeni silah satıcısıyla tanışın."

Savunma

23.01.2024, 21:27

Dünyanın 170'den fazla ülkesine ürün satan Türk savunma sanayii, sektörün küresel ölçekteki büyük oyuncularını tedirgin etmeye başladı. Türkiye'ye karşı düşmanca yayınlarıyla tanınan Londra merkezli The Economist dergisi, Ankara'nın savunma ürünlerindeki ihracat hamlelerine dikkat çeken bir haber yayınladı. 

"Dünyanın yeni silah satıcısıyla tanışın" başlığını taşıyan haberde Economist, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler sıralamasında savunma ihracatı bakımından ilk sıralarda bulunduğuna işaret etti. 

"Türkiye savunma ürünlerinin ihracatında gelişmiş ülkelere kök söktürüyor" ifadesinin kullanıldığı haberde, askerî ihtiyaçları yerli imkanlarla karşılama oranını yüzde 80'e ulaştıran sektörün her geçen gün daha fazla özerklik kazandığı vurgulandı. 

TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2 bin kilometreye uçurur TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2... Haberi Görüntüle

ANKARA FIRSATLARDAN YARARLANMAYI BİLİYOR

"Gelişmekte olan silah ihracatçıları arasında Türkiye ilk sırada ve gün geçtikçe daha çok bağımsız hale geliyor" ifadesini kullanan Economist, Ankara'nın 'değişen jeopolitiğin yarattığı fırsatlardan yararlanmayı bildiğini ve rekabetçi yapısıyla küresel pazara daha ucuza silah satmakta olduğunu dile getirdi. 

Dünya silah pazarına ilişkin istatistikleriyle tanınmış Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) 2022 raporuna da yer veren İngliliz dergisi, son 4 yılda Türkiye'nin silah ihracatının önceki 5 yıllık döneme kıyasla yüzde 69 arttığına ve küresel silah pazarındaki payının iki katına çıktığına vurgu yaptı. 

Bayraktar AKINCI ve KIZILELMA

2023 yılındaki 6 milyar dolarlık ihracat hedefinin hatırlatıldığı yazıda, Körfez ülkeleri ile yapılan yeni silah anlaşmaları, milli SİHA'ların küresel ölçekteki başarısı ve Türkiye'nin modernize edilmiş denizaltıları detaylı biçimde anlatıldı. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading