Yandex Metrica

İncirlik detayını Yunan general fark etti: Türkler için artık bir numaralı tehdit İsrail'dir

İncirlik detayını Yunan general fark etti: Türkler için artık bir numaralı tehdit İsrail'dir

İncirlik'in 10. Tanker Üs Komutanlığı'ndan 10. Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürülmesi kararı İsrail'e karşı operasyon refleksi kapsamında alındı. Yunan Korgeneral Lazaros Kambouridis, Türkiye'nin İsrail'i Kırmızı Kitap'ta da '1 numaralı tehdit' olarak kodladığına dikkat çekerek İncirlik Üssü dönüşümünün bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydediyor. 

Savunma

28.05.2024, 18:20

Milli Savunma Bakanlığı, 10. Tanker Üs Komutanlığı olarak adlandırılan 'İncirlik Üssü'nü nisan ayında '10. Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürdü.

Yaklaşık 70 yıldır Amerikan ordusunun da kullandığı üs bundan böyle sadece tanker uçaklara değil Türk Hava Kuvvetleri'nin muharip unsurlarına da ev sahipliği yapacak. 

İncirlik Üssü'ne dair bu kritik değişikliğin neden yapıldığı sorusu Türkiye'de günlerce tartışıldı. Üssü kullanan Amerikan ordusunun aynı zamanda PKK'yı destekleyip Suriye'de terör devleti inşasına çalıştığı için İncirlik'in mahiyet değişimi genellikle "ABD'ye mesaj" olarak yorumlandı. 

Ancak Yunanistan'da emekli Korgeneral Lazaros Kambouridis'in yayınladığı analiz, Türk ordusunun İncirlik'i soykırımcı İsrail'e karşı operasyonlar için modernize etmekte olduğunu gözler önüne seriyor.

İncirlik Üssü

1995-1999 yılları arasında Yunan konsolosluğuna bağlı çalışan ve 2013-2017 döneminde Ankara'daki Yunanistan Büyükelçiliğinde savunma ateşesi olarak görev yapmış Kambouridis, Doğu Akdeniz odaklı gelişmeler ve İsrail tehdidi nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İncirlik Üssü'nü genişletmeye karar verdiğini yazdı. 

Yunan generale göre Türkiye aynı zamanda, Amerikan nükleer füzelerinin İncirlik'te kalmasını sağlayarak muhtemel bir savaş durumunda İsrail'i buraya saldırıdan caydırmayı amaçlıyor. 

Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının odak noktası Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının... Haberi Görüntüle

YUNAN GENERALDEN ÇARPICI YORUMLAR

Pentapostagma gazetesinde yayınlanan makalesinde Lazaros Kambouridis şunları yazdı:

İncirlik'in 10. Ana Muharip Jet Üssü'ne dönüştürülmesi, tehdit önceliğindeki değişiklik nedeniyle Türk stratejisi açısından önemli değişim unsurları içeriyor. Bu değişim, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin jeopolitik gelişmeler ışığında alınan kararlar zincirinin bir halkası olması nedeniyle askerî doktrinin yönelimi açısından önem taşıyor. 

Türkiye'nin Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan (AKKA) çekilmesi, Türk stratejisinin yeniden tanımlanmasına ilişkin aynı planın bir parçasıdır. 

Türk Hava Kuvvetleri'nin Eskişehir, Balıkesir, Bandırma, Merzifon, Malatya ve Diyarbakır'da büyük hava üsleri bulunuyor. Ayrıca İzmir/Çiğli'de ana jet üssü var. İncirlik'teki Türk hava üssü, KC-135 tanker uçaklarına ev sahipliği yaparken, hemen yakınında Türkiye'nin ABD'ye karşı şantaj kartı olarak defalarca kez kullandığı nükleer silahlara sahip Amerikan üssü bulunuyor. 

İncirlik Üssü'nde ABD askerleri

Üssün inşasına 1951 yılında, yani Türkiye'nin NATO'ya katılmasından bir yıl önce Amerikalılar tarafından başlanmış ve 1954 yılında kullanıma açılmıştır.

Bulunduğu konum, Akdeniz'e 56 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle büyük stratejik öneme sahiptir. Suriye'ye yakın, Akdeniz ve Süveyş'ten Avrupa'ya, aynı zamanda Irak ve Suriye'den Akdeniz-Avrupa'ya uzanan tedarik ve enerji yollarına hakim... 

Üssün iyileştirilmesi aynı zamanda Libya'nın yanısıra doğrudan Ortadoğu'daki Türk çıkarlarına ve Afrika'daki Türk varlığının desteklemesine hizmet ediyor. 

Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN silahını kullanıyor Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN... Haberi Görüntüle

ANA NEDEN DOĞU AKDENİZ VE İSRAİL

Türkiye, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Mavi Vatan doktrininin uygulanması kapsamında Karadeniz'deki bir F-16 filosunu İncirlik'e taşıdı. Ayrıca tedarik edilecek/yükseltilecek F-16 Viper uçaklarının da İncirlik'te konuşlanması bekleniyor. 

Son dönemde havacılık eğitim unsurları da İncirlik'e taşınıyor. HAVELSAN sistemlerini kullanan Simülatör Filo Komutanlığı ile Akademik Eğitim Komutanlığı'nın İncirlik'e yönelmesi, şu ana kadar havacılık eğitiminin yükünü sırtlayan Ege filolarını rahatlatacak. 

Üssün operasyonel rolünün iyileştirilmesine yönelik son 5 yılda yapılan bu değişiklikler, Doğu Akdeniz'in enerji-jeopolitik değerinin artması ve Türkiye'nin güney deniz sahalarına artan ilgisinin bir sonucudur. 

Ancak İncirlik'in 10. Ana Jet Üssü olarak duyurulmasının altındaki ana neden, İsrail'in Türkiye için 1 numaralı tehdit haline gelmesidir. Türkiye'nin 'Kırmızı Kitap' olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde bu strateji yer almaktadır. 

PKK ile mücadele ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye ve Irak topraklarındaki operasyonları nedeniyle Malatya ile Diyarbakır'daki hava üslerinin de takviye edilmesi bekleniyor. Özellikle Irak'ta yeni bir büyük operasyon için hazırlıklar sürerken bunu Irak topraklarında kalıcı askerî üsler ve ileri karakolların oluşturulması izleyecek.

Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının odak noktası Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının... Haberi Görüntüle

NÜKLEER SİLAHLAR İNCİRLİK'TE KALACAK

Hamas'a açık destek veren Türk liderliği, Tel Aviv ile karşılıklı tehditleşti. Bunun ardından İncirlik Hava Üssü'nün modernizasyonuna geçildi. 

Türk tarafı, balistik füze programının İsrail içindeki hedefleri vurmaya henüz hazır olmaması nedeniyle İsrail topraklarına yönelik güçlü bir hava cephaneliğine sahip olması gerektiğini düşünüyor. Bu da ancak, halihazırda İncirlik'te konuşlu olan KC-135 havadan yakıt ikmal uçağınca desteklenmiş savaş uçaklarının kullanılmasıyla mümkün. 

Öte yandan Türk askerî liderliği, bu üsse yönelik olası bir İsrail saldırısına karşı, İncirlik'teki Amerikan nükleer silahlarının varlığını da dolaylı bir caydırıcı koruma kalkanı olarak görüyor. 

Dolayısıyla Türk Hava Kuvvetleri son yıllarda Ege'ye odaklanmışken, Doğu Akdeniz'de ve özellikle İsrail'de yaşanan gelişmeler Türkiye'nin hava gücünü güneye doğru yönlendirmeye zorladı. 

Yani Türk Hava Kuvvetleri, tüm bu operasyonel unsurlarını Ege'ye doğru korurken, Doğu Akdeniz'de ve özellikle İsrail'de yaşanan gelişmeler nedeniyle dikkatini güneye çevirerek dış tehditlere karşı cepheyi genişletiyor. 

Habere Tepki Ver

25

1

1

0

0

0

6

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading