Yandex Metrica

İkinci el F-16'lar kıymete bindi: Ukrayna ve Arjantin'den sonra bir ülke daha onlarcasını alacak

İkinci el F-16'lar kıymete bindi: Ukrayna ve Arjantin'den sonra bir ülke daha onlarcasını alacak

Yarım asırlık geçmişi bulunan F-16'ların ikinci eli bile kıymete bindi. Ukrayna ömrünün sonuna gelmiş çok sayıda F-16'yı teslim almaya hazırlanırken, Arjantin ise 24 adet kullanılmış uçağı Danimarka'dan satın almak için anlaşma imzaladı. Güney Amerika'da ikinci el F-16 isteyen tek ülkenin Arjantin olmadığı ortaya çıktı. 

Savunma

14.06.2024, 23:41

9 Mayıs 2024 tarihinde 50. uçuş yılını kutlayan F-16 savaş uçakları çok sayıda ülkeden talep görmeyi sürdürüyor.

1974-2024 yılları arasında 4 bin 600'den fazla F-16 üretildi. Dünya üzerinde hâlâ 3 bin 100 kadar F-16 uçmaya devam ederken, bu uçakların ikinci el modelleri bile ilgi görüyor. 

Belçika, Danimarka, Hollanda ve Norveç'ten F-16 savaş uçağı almaya hazırlanan Ukrayna dışında Güney Amerika ülkesi Arjantin, 24 adet kullanılmış F-16'nın devri konusunda Danimarka ile sözleşme imzalamıştı. 

Javier Milei liderliğindeki ülke, Çin'den JF-17 satın almaya hazırlanırken birdenbire U dönüşü yaparak çok eski model iki düzine F-16 için 300 milyon dolar ödemeye razı oldu. 

İkinci el uçakların yeni taliplisinin ise bir başka Güney Amerika ülkesi Brezilya olduğu ortaya çıktı. 

Amerikan Hava Kuvvetleri'nde F-16 uçakları

Brezilya askerî bürokrasisinden bir kaynak, Amerikan Jane's Defense platformuna verdiği bilgide, F-16 Savaşan Şahin (Fighting Falcon) satın alımı konusunda Washington yönetimiyle temas halinde olduklarını aktardı. 

PKK'lı teröristler dron atölyesi kurdu: Örgüt elektronik harbe dayanıklı yazılım arıyor PKK'lı teröristler dron atölyesi kurdu: Örgüt elektronik harbe dayanıklı yazılım... Haberi Görüntüle

BREZİLYA 24 TANE KULLANILMIŞ F-16 İSTEDİ

Brezilyalı subaya göre hava kuvvetleri, ABD envanterindeki F-16'lardan 24 tanesine müşteri oldu. Amerikan yönetiminin sıcak bakması gayet muhtemel görülen satış süreci konusunda Brezilya ordusu 2024 bitmeden kesin kararını verecek. 

Mevcut tablo, Türkiye'nin 40 adet Blok/72 Viper seviyesinde üretilmesini talep F-16'ların eski modellerinin bile hâlâ revaçta olduğunu gösteriyor. ABD Hava Kuvvetleri'nin operasyonel vaziyette tuttuğu 840'ın üzerinde F-16 uçağı bulunuyor. 

Değişik varyantlardan oluşan bu varlık haricinde servis dışı kalmış, atıl bırakılmış ve uçmak için ağır bakıma ihtiyaç duyan 1400'ün üzerinde daha F-16 bulunduğu sanılıyor. ABD ordusu son 50 yılda toplam 2 bin 231 adet F-16'yı bünyesine dahil etti. Bunlardan 840'ı kullanılıyor. 

Brezilya'ya satılması düşünülen uçakların hangi gruptaki F-16'lardan oluşacağı şimdilik netlik kazanmadı. Washington yönetiminin bir süre önce Kolombiya'ya benzer bir teklifle gittiği iddia ediliyor. 

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei

Eğer tüm bu ülkeler F-16'ya sahip olursa Güney Amerika'da bu uçakları kullanan ülke sayısı 5'e ulaşacak: Arjantin, Venezuela, Şili, Brezilya, Kolombiya.

Economist'ten tank iddiası: Cephede sayı şimdiden 8 bin oldu! Hangarlar yakında boş kalabilir Economist'ten tank iddiası: Cephede sayı şimdiden 8 bin oldu! Hangarlar... Haberi Görüntüle

YENİ UÇAK SİPARİŞLERİ 300'E DAYANDI

Güney Karolina eyaletinde bulunan F-16 fabrikasında ayda 4 uçak üretiliyor. Lockheed Martin şirketi Bahreyn, Bulgaristan, Slovakya, Tayvan, Ürdün ve biri de ismi açıklanmayan toplam 6 ülkeden 130'u aşkın F-16 siparişi aldı. 

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birkaç ülkenin daha siparişleriyle birlikte taahhüt edilen yeni uçak sayısı 300'e ulaştı. 

Amerikan yönetiminin F-16 üretimi konusunda Türkiye ile işbirliği yapmaması halinde bu uçakların teslimatının tamamlanması uzun yıllar alacak.

Güney Amerika ülkesi Brezilya ise kısa yoldan ikinci el F-16'lara sahip olmak istiyor.

40 adet Gripen savaş uçağı alımı konusunda İsveçli Saab şirketiyle anlaşması bulunan Brezilya'da aynı zamanda Gripen uçaklarının montaj tesisi bulunuyor. 40 adet Gripen teslimatı 2027 yılına dek tamamlanacak. 

Brezilya Hava Kuvvetleri'ne ait Gripen

 

Habere Tepki Ver

5

1

0

1

1

0

3

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading