banner2

İhracat katlanacak, daha yolun başındayız

Yerli savaş ürünlerinin sergilendiği Eskişehir Endüstri Fuarı'nda konuşan Savunma Sanayii Başkanı Demir, milli teknoloji ihracının katlanacağını söyledi.

Savunma 09.06.2021, 14:59
Abone ol
İhracat katlanacak, daha yolun başındayız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından desteklenen Eskişehir Endüstri Fuarı başladı. Yerli ve milli harp ürünlerinden bazılarının sergilendiği fuarın açılışına Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de katıldı. Burada konuşan Demir, Eskişehir'in savunma sektörü için çok önemli bir kent olduğuna değinerek, "Uçak bakım merkezi burada. Uçak endüstrisi ve savunma endüstrisi için parçalar yapan birçok firmamız burada. Çok önemli bir organize sanayi bölgemiz var. Gün geçtikçe de ortak geliştirmeye gayret ediyoruz. Daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Aynı zamanda burası bir beyaz eşya üretim merkezi. Aynı zamanda otomotiv ve motor fabrikasıyla otomotivin de merkezi. Çevresinde, hemen yakınında Bursa'ya yakınlığı, otomotiv ana sanayilerine çok yakınlığı burayı çok özel bir önemi sahip kılıyor. Sadece onlar değil, aynı zamanda burası tuğla ve seramik sektörünün de merkezi. Dolayısıyla Eskişehir'i çok farklı bir yapıda değerlendiriyoruz. Buranın TÜLOMSAŞ ve URAYSİM'in devreye girmesiyle demir yolu test merkezi ve demir yoluyla ilgili bir üretim merkezi haline gelmesi konusunda ciddi bir çabamız var" dedi. Bu tür fuarların şirketlerin birbirini tanımaları açısından çok faydalı olduğuna dikkat çeken Demir, şunları söyledi:

ŞU AN SEVİYENİN ÇOK ALTINDAYIZ

"Fuar önemli ama fuardan sonraki veriler bizim için önemli olacak. Kim ne kadar iş birliği geliştirdi? Hangi ürünlerde nasıl bir yerleşim planı yaptık? Özellikle de savunma sanayi için büyük bir alt yapı olduğunu düşündüğümüz Eskişehir bu katkısını hangi boyuta taşıdı gibi konularda alacağımız olumlu neticeler bu fuar konusunda bizi tatmin edecektir. Bir girişim yaptık, niyetine girdik, alandayız ama mühim olan buradaki katılımcıların birbirleriyle temasları, birbirlerini tanıması, buradan bir ivme kazanmasını bekliyoruz. İhracat için daha yolun başındayız. İhracat rakamlarımız diğer ülkelerle karşılaştırıldığında daha çok küçük, daha bunlar işin başı. Ürünlerimiz tanındıkça, bilindikçe performansları görüldükçe bunların daha da artacağını umuyoruz. Şu anda ihracat için doğrusunu söylemek gerekirse arzuladığımız, istediğimiz seviyenin çok altındayız. Sürdürülebilir bir savunma sanayiinde olmazsa olmaz ihracat ama geleceğin bu konuda çok parlak olduğunu görüyoruz. İnşallah hedeflerimiz katlanarak büyüyecek." ESKİŞEHİR


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!