banner2

Hürjet nedir, özellikleri neler? Hürjet ne zaman uçacak, Hürjet silahlı mı?

Hürjet motorunun çalıştırılmasının ardından Hürjet son durum ve TUSAŞ Hürjet özellikleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, Hürjet özellikleri neler? Hürjet silahlı mı? Hürjet motoru hangi ülkenin? 

Savunma 02.02.2023, 12:33 02.02.2023, 12:38
Abone ol
Hürjet nedir, özellikleri neler? Hürjet ne zaman uçacak, Hürjet silahlı mı?

Hürjet motorunun ilk kez çalıştırılmasının ardından TUSAŞ'ın ürettiği Hürjet nedir, özellikleri neler, Hürjet hızı ve Hürjet motoru hangi ülkenin? Şeklindeki sorular araştırma konusu oldu. Türk Savunma Sanayii'ni yakından takip eden vatandaşlar, Türkiye'nin ilk jet motorlu uçağını yoğun olarak araştırıyor. Peki, Hürjet özellikleri neler? Hürjet silahlı mı?

HÜRJET ÖZELLİKLERİ NELER? 

Hürjet özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

13,6 metre uzunluk
9,5 metre kanat açıklığı
14 kilometre irtifada saatte 1700 kilometre hız (1,4 mach)
Keskin manevra kabiliyeti
1 dakika içerisinde 12 kilometre irtifa
2 bin 222 km yakıt menzili
2 bin 700 kg faydalı yük kapasitesi

HÜRJET SİLAHLI MI?

2 bin 700 kilogram faydalı yük taşıyabilen Hürjet, eğitim uçuşlarıyla birlikte ihtiyaç durumlarında yerli ve yabancı mühimmatlarla donanacak.

HÜRJET MOTORU

Uçakta General Electric şirketince imâl edilen F404 motoru kullanılacak. Milli Muharip Uçağın ilk prototiplerinde ise yine aynı şirketin F110 motorları kullanılacak. Hem F110 hem de F404 motorlarının TUSAŞ'a son teslimatın bir süre önce gerçekleştiği belirtiliyor. TUSAŞ, ABD'li General Electric şirketiyle 80 motorun teslimatını içeren bir sözleşme imzalamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!